poparzenia słoneczne

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

poparzenia słoneczne

Postprzez KaszaManna » 19 maja 2020, o 12:15

witam,
znów poparzyłem lekko papryczki xd ciężko to upilnować bo wszystko jest dobrze i nagle wychodzą widoczne poparzenia. Do tego w pojedyńcze pąki lekko brązowieją i schną, najwyraźniej słabo zahartowłem :lol: . Papryki trzymam pod folią, a niektóre na parapecie i tym nic nie jest. Jak widac szyba lepiej chroni przed uv (przynajmniej u mnie). Co zrobić żeby ochronić je przed tym promieniowaniem? Wymarować wapnem czy co?

tutaj zdjecie jak to wyglada.
tu pąki
Obrazek
tu lekkie poparzenie
Obrazek

a tu poparzone habanero po 2 tygodniach które dopiero teraz dobrze widac xd
Obrazek
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: poparzenia słoneczne

Postprzez mih000 » 19 maja 2020, o 12:59

Jeśli masz foliak w bezpośrednim słońcu to musisz wapnować folię (po zewnętrznej stronie) inaczej rośliny będą rosnąć ale nie zawiążą owoców, a przynajmniej nie tyle co byś chciał ;)
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: poparzenia słoneczne

Postprzez KaszaManna » 19 maja 2020, o 14:09

myslalem ze foliak na bezposrednim jest wskazany

-- 19 maja 2020, o 14:12 --

akurat ten foliak mam mały i mogę sobie go przenosić, a miejca mam duzo np. ogródek między drzewami, ale czy to nie o to chodzi zeby było jak najwięcej słońca?
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: poparzenia słoneczne

Postprzez mih000 » 19 maja 2020, o 17:48

Słońce jest jak najbardziej wskazane, ale tutaj chodzi raczej o temperaturę wewnątrz folii. Nawet sierra pisał kiedyś, że cieniuje folię żeby lepiej owocowały papryki.
Wg moich obserwacji duża ilość słońca jest okej, ale jeśli w dzień temp w folii będzie non stop pod 40 stopni to rośliny będą gubić pąki i nici z owocowania. Taką właśnie sytuacje miałem w zeszłym roku i dopiero papryki zaczęły owocować jak je wstawiłem do mini-lasu na posesji gdzie było może 2h bezpośredniego słońca dziennie, a reszta prześwitywała przez drzewa i był cień. Rośliny już mocno dorosłe pozostały wielkością i zaczęły owocować po 2 tyg. W konsekwencji do przymrozków miałem 3/4 niewybarwionych owoców.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: poparzenia słoneczne

Postprzez KaszaManna » 19 maja 2020, o 17:57

ja mam to szczęście że mam foliak mały i po otwarciu tyłu i przodu temperatura nie jest az tak wysoka np. dzisiaj było 24 stopnie to w środku było 30.
Tak wygląda:
Obrazek

Jednak problemem jest jak wczesnie rano jest zamknięty jeszcze, a słońce już powoli wschodzi to faktycznie - gorąco.
Spróbuję go wycieniować, powinno być git i tak jak piszesz. Na bezpośrednim słońcu gdy wystawiałem pierwszy raz nawet na kilka godzin nie było widać jakichkolwiek poparzeń; jedynie zwiększone parowanie z liści. Wiec może to przez temperature i mniejszą cyrkulacje powietrza.
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron