Liście bledną i opadają od dołu...

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez rusialuk15 » 27 mar 2020, o 20:06

Witam, czy powinienem może przesadzić papryki do większych pojemników?Teraz są w 200ml kubkach mocno ukorzenione, ogólnie mizernie wyglądają bo nie doswietlałem i nie podlewałem żadnym mineralnym nawozem, ale około tydzień temu dosłownie wszystkie zaczęły robic się bledsze i zrzucać liście od dołu, mimo to między wezłami rosną nowe listki. Dodam jeszcze że podlałem je własnie około tydzień temu samoróbka z banana rozcieńczoną 1:1 czytałem że można rośliny podlewać nawet nierozcieńczonym...czy to mogło im zaszkodzić?
Pozdrawiam :)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
rusialuk15

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 gru 2019, o 18:58
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez mih000 » 28 mar 2020, o 08:10

Cześć.
Masz wybiegnięte papryki z powodu braku światła. Z doświadczenia wiem, że takie rośliny są bardzo podatne w późniejszym czasie na choroby i szkodniki.
Korzenie nie są złe, co prawda zaczynają się zawijać, ale PRZESADŹ do większego pojemnika i będzie ok.
Wg mnie nie musisz ich nawozić bo jeśli użyjesz gotowego podłoża to ono będzie miało wystarczającą ilość nawozu do pociągnięcia rozsady. Tutaj moja uwaga: jak będziesz przesadzał to umieść roślinę w ziemi tak głęboko jak masz ślady po opadłych liścieniach, na tej głębokości roślina puści więcej korzeni z łodygi.
Jeszcze w kwestii podlewania mixem banana - takie coś nie ma prawa działać pozytywnie w krótkim czasie ponieważ mikroelementy w skórce zawarte są w formie nie nadającej się do wchłonięcia przez korzenie, dopiero muszą być poddane przez enzymy i mikroby demineralizacji i w takiej formie roślina je może pobrać.
Ponadto minusem może być czasowe zakwaszenie gleby przez dodanie takie mixu - wlewasz materię organiczną, która zaczyna się rozkładać w procesie nie tylko tlenowym ale i beztlenowym (w takiej małej kubaturze może nawet nie być odoru) a jak wiadomo bakterie beztlenowe produkują substancje zakwaszające glebę. Takie proces może powstać w mikroskali kubka 200ml i rzutować wchłanianie mikroelementów przez roślinę, szczególnie wrażliwe papryki. Po prostu nie ma co stosować produktów nieprzekompostowanych, ponieważ są one bezużyteczne dla rozwoju rośliny, a mogą zaszkodzić.
Reasumując jeśli chcesz dokarmiać to kup jakiś organiczny nawóz i stosuj wg naleceń producenta.
Napisz też gdzie docelowo wylądują papryki - w donicach, w gruncie, tunelu itp., to da możliwość bardziej szczegółowo Ci coś poradzić.

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez rusialuk15 » 28 mar 2020, o 17:51

Dziękuje za odpowiedź, po niedzieli przesadzę papryki, nie będę już używał tego banana. Można w późniejszym okresie zasilac rożcieńczoną gnojówką, spod kur? Kilka będzie w doniczkach w domu reszta w ogrodzie ale bez foli raczej.
rosną mi:
habanero orange
jalapeno clasic
garden salsa
jakaś cayenne
pirirpiri
bishop crown
Avatar użytkownika
rusialuk15

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 gru 2019, o 18:58
Papryki:

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez mih000 » 28 mar 2020, o 18:38

Wg mnie świeży kurzak nie jest dobrym rozwiązaniem.
Z odmian jakie opisałeś powinny wszystkie owocować bez foliaka więc OK.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez rusialuk15 » 28 mar 2020, o 18:56

Więc pozostaje nawóz ze sklepu lub przekompostowany...rozumiem
Chcę zrobić swój więc poczytam o kompoście i biorę się za robotę :)
Chyba że możesz mi coś podpowiedzieć :)

-- 28 mar 2020, o 19:40 --

Gnojówka z pokrzyw lub z banana po dwóch tygodniach fermentacji powinna nadawać się do podlewania, po rozcieńczeniu.
Co ty o tym myślisz?
Avatar użytkownika
rusialuk15

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 gru 2019, o 18:58
Papryki:

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez mih000 » 29 mar 2020, o 11:41

Kompost to świetna rzecz. Ja produkuje na własne potrzeby ok 5 kubików (m3) rocznie i uważam, że to najlepsze medium dla warzyw. Jednak wykonanie kompostu wymaga czasu bo bakterii nie idzie pospieszyć w procesie demineralizacji. W naszym klimacie z mojego doświadczenia zajmuje to min 6 mscy, ale nie może on być w fazie beztlenowej bo to znacząco wydłuża czas.

Co do gnojówek ;) to jest po prostu fermentowana forma tego co włożysz do wody (skórki od banana, pokrzywy, trawa itp.), nie można tego mylić z jakąś formą kompostowania bo to jest wręcz konserwowanie tych produktów (przynajmniej przez jakiś czas). Gnojówka jest kiszonką czyli namnażaniem bakterii kwasu mlekowego, a te jak wiadomo działają w formie beztlenowej i tym samym opóźniają rozkład wsadu (skórki, pokrzywy itp.). Taki roztwór nie ma zbyt wiele składników mineralnych i przypuszcza się, że jego dobroczynne działanie ma związek raczej z tym, że przy okazji dostarczasz regularnie wodę do korzeni. Kiedyś, na początku swojej drogi w uprawie naturalnej stosowałem gnojówkę, ale teraz uważam, że to strata czasu.

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez rusialuk15 » 10 kwi 2020, o 20:09

Witam ponownie
Papryczki przesadzone, ładnie ruszyły tylko liście im sie jakoś tak wywijają do dołu...
To normalne?
Stoją na południowo-zachodnim parapecie, słońce od 12 praktycznie do wieczora.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
rusialuk15

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 gru 2019, o 18:58
Papryki:

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez mih000 » 10 kwi 2020, o 22:25

Nic im nie jest.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez rusialuk15 » 11 kwi 2020, o 06:17

Tak, chyba to będzie miało związek ze słońcem :)
dzisiaj rano już stercza poziomo :)
Dzięki za odpowiedź ;)
Avatar użytkownika
rusialuk15

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 gru 2019, o 18:58
Papryki:

Re: Liście bledną i opadają od dołu...

Postprzez rusialuk15 » 16 kwi 2020, o 16:06

Tym razem mam pytanie odnośnie podlewania :)
Papryki stoja na południowym parapecie, w doniczkach 1-2l. Podlewam je tyle że troszkę wody wylatuje na podstawek, jeśli jest jej więcej to odlewam. Podlewanie co 3-4 dni mniej więcej.
Ziemia jest niby wilgotna doniczka jeszcze ciężkawa ale liście w dzień dość wiotkie...rano są dużo sztywniejsze. w każdej doniczce drenaż jak na zdjęciu korenie ok. Czy powinienem je podlewać cześciej, czy tak powinny się zachowywać?
Pozdrawiam
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
rusialuk15

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 24 gru 2019, o 18:58
Papryki:

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości