Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Majonez » 7 kwi 2020, o 15:15

Scyzorykvc napisał(a):Witajcie

Witojcie <salut>
Scyzorykvc napisał(a):Czy dobrze zrobiłem kładąc pestki na wilgotną ziemię później lekko patyczkiem upychając pestkę w nią? Około 0.5cm. Do kiełkowania.

Przysyp lekko ziemią i delikatnie przyklep.Jak zaczną kiełkować, opór ziemi ułatwi roślinie pozbycie się okrywy nasiennej. Jak Ci wzejdą w "kaskach" to później będziesz mieć kłopot z ich usunięciem.
Scyzorykvc napisał(a):Pojemniczki ustawiłem na oknie wewnątrz od strony (póki co) późno południowo-zachodniej.

Wszystko jedno gdzie postawisz na tym etapie. Ważne żeby zapewnić stałą i wysoką temperaturę powietrza 27-30°C
Scyzorykvc napisał(a):Co dzień mam zamiar zraszać wierzchnią warstwę ziemi.

Utrzymuj podłoże wilgotne ale nie rób bagna. Można pojemniki przykryć folią spożywczą bądź aluminiową żeby ograniczyć parowanie. Ważne jednak żeby raz dziennie chociaż odkryć na trochę i przewietrzyć ziemię żeby nie zapleśniała.
Scyzorykvc napisał(a):Kiedy można się spodziewać kiełków? Ziemia ph 6-6.5

Jak tylko się zbudzą do życia ;) Nie ma konkretnej odpowiedzi. Każda odmiana inaczej kiełkuje a w obrębie tej samej odmiany też nie ma stałej zasady, zależy chociażby od stanu nasion. Generalnie chili kiełkuje od kilku dni (rzadko ale w tym roku po 5 dniach wyszły mi pierwsze Bhuty) do nawet miesiąca. Najczęściej w moim odczuciu pojawiają się w okolicach drugiej połowy drugiego tygodnia od posadzenia.
Scyzorykvc napisał(a):Dodam, że przeznaczenie papryk to ogródek teścia. Ziemia klasa II coś tam. Myślałem nad czerwcem.

Z uprawą w gruncie nie mam żadnych doświadczeń. Na pewno musisz mieć pewność, że nie będzie już przymrozków no i pewnie zależy to od rozmiaru rośliny/bryły korzeniowej ale tu to niech ktoś z większym doświadczeniem wypowie.
Scyzorykvc napisał(a):Pestki mam od znajomego, który kupił na allegro ale zrezygnował.

Nie chcę Cię martwić na zapas ale kupowanie nasion na Allegro to jak rosyjska ruletka. Można się bardzo oszukać. Na przyszłość polecam naszych forumowych sprzedawców a póki co trzymam kciuki żeby Ci nie wyrosły jakieś badziewia.

Powodzenia
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez mati537 » 10 kwi 2020, o 07:34

ponkuck napisał(a):Uszanowanie.
Mam do Was pytanko. Wszystko fajnie siedzi i rośnie w growboxie, ale obawiam się, co może być przyczyną powolnego wzrostu niektórych odmian. Jak widać na zdjęciu, bazylia i pomidorki szaleją, bazylia już dawno popikowana, pomidorki przesadziłem do większych pojemniczków około 250ml, ale problem z paprykami. Jak widać 2 rzędy wyskoczyly bardzo - jalapeno. Aczkolwiek reszta ma nieporównywalnie mniejsze liścienie i pierwszą pare liści. Czy to po prostu dlatego, że to super hoty i wymagają bardziej 'południowego' klimatu czy wszystko jest okej? Nie mam na myśli tych sadzonek, które już ewidentnie padły po wykielkowały, chociaż też nie mam pojęcia co mogło być przyczyną, ale o te sadzonki, które wypuszczają liście właściwe wielkości kilku mm...

Oświetlenie 19/5, podlewanie z biohumusem regularnie mała ilością. Temperatura spokojnie powyżej 22/24.

Obrazek

Obrazek


Ja mam pytanie skąd masz takie małe doniczki? I jakie maja wymiary?
Pozrdo i czekam na aktualizacje ☺️
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez ponkuck » 12 kwi 2020, o 13:17

Kupione w agrocentrum, ale widzialem tez w biedronce. Bodajze po 8 zl za 30 szt. 6x6 cm, pojemnosc okolo 250ml oraz ta sama cena tylko 20szt. 8x8 cm, okolo 500ml.

Mala aktualizacja, roslinki wygrzewaja sie codziennie na sloneczku po minimum 6 godzin, pozniej jeszcze do boxa i dopiero spokojna noc w pelnej ciemnosci. ;)

Kolejne pytanka.

1/ Myslicie, ze dawac juz najlepsze okazy do donic docelowych? Na niektorych okazach powoli zaczynaja sie ujawniac korzonki w dolnych otworkach.
2/ Chcialbym doprecyzowac litraz donic, czytalem na forum, ale nie znalazlem dokladnej odpowiedzi. Powiedzmy na jalapeno starcza 5l, a na wszystkie superhoty 10l? Mam kilka 5l doniczek, ale boje sie, ze beda male. No i czy ewentualnie 10l na kazda odmiane starczy czy cos kombinowac?
4/ Na dol jako drenaz dac pare cm powiedzmy keramzytu czy jakiegos zwirku?
5/ Ziemia na pewno kronen do warzyw - mieszac z piaskiem powiedzmy w proporcjach 3:1 czy jest to zbedne i z niczym nie mieszac?
6/ Nie chce zakladac osobnego tematu o jedno pytanko ws pomidorkow koktajlowych. Jak widac ladnie wyskoczyly ku gorze, tylko zauwazylem, ze zaczely puszczac kwiaty. :O od razu je przycialem i stad pytanie czy dobrze zrobilem. Pierwsza mysl, ze to zdecydowanie za wczesnie i spowoloniloby to znacznie wzrost. Na biezaco uszczykiwac pierwsze kwiaty jak w papryczkach powiedzmy do czerwca/lipca?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Majonez » 12 kwi 2020, o 14:33

ponkuck napisał(a): (...) roslinki wygrzewaja sie codziennie na sloneczku po minimum 6 godzin

Zazdraszam, moje po półtorej godziny na słońcu zaczęły dymić. Liście poparzone ale u mnie to już taka "tradycja"
ponkuck napisał(a):1/ Myslicie, ze dawac juz najlepsze okazy do donic docelowych? Na niektorych okazach powoli zaczynaja sie ujawniac korzonki w dolnych otworkach.

Można tylko licz się z tym, że czeka Cię sporo km do zrobienia przy przenoszeniu no i do boxa już nie upchasz. Ja swoim daję jeszcze doniczkę przejściową ~1l (budżetowa wersja z uciętych butelek po napojach 2l), wstawiam w skrzynki casi i tak transportuję co znacznie skraca czas i trasę przelotów. Rośliny dostają odpowiednią ilość miejsca do dalszego rozwoju bryły korzeniowej a ja spokój ;)
ponkuck napisał(a):2/ Chcialbym doprecyzowac litraz donic, czytalem na forum, ale nie znalazlem dokladnej odpowiedzi. Powiedzmy na jalapeno starcza 5l, a na wszystkie superhoty 10l? Mam kilka 5l doniczek, ale boje sie, ze beda male. No i czy ewentualnie 10l na kazda odmiane starczy czy cos kombinowac?

Co do jalapeno 5l powinno wystarczać. Swoje superhoty pcham właśnie w 8-10l doniczki i rosną do 1,5m czyli przyzwoicie. Widziałem na necie filmiki zapaleńców, którzy pchają je w beczki w szklarni i nie ukrywam rośliny i plony były imponujące. No ale nie dajmy się zwariować. Ryzykowanie katastrofą budowlaną w postaci urwanego balkonu nie jest chyba tego warte ;)
ponkuck napisał(a):4/ Na dol jako drenaz dac pare cm powiedzmy keramzytu czy jakiegos zwirku?

Można. Osobiście nie praktykuję.
ponkuck napisał(a):5/ Ziemia na pewno kronen do warzyw - mieszac z piaskiem powiedzmy w proporcjach 3:1 czy jest to zbedne i z niczym nie mieszac?

Skoro dostajesz gotową mieszankę przygotowaną do warzyw to po co udziwniać ;)

Brak pkt. 3/ :P
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Mr. Ed » 12 kwi 2020, o 14:42

Piękna hodowla, zdrowe i dorodne roślinki.

1. Tylko jeśli masz w domu dość miejsca, by wnieść donice na noc do środka w razie przymrozków. Aż do zimnych ogrodników jest ryzyko utraty całej hodowli.
2. Może miałem pecha, ale u mnie jalapy rosły zawsze mizernie w 5-litrowych donicach (za to superhoty rosły w nich całkiem nieźle - czyli na odwrót). Jalapeno ma ciężkie, mięsiste owoce i potrzebuje dużo gleby. Obejrzyj sobie moje balkonowe growlogi w stopce.
4. Ja zwykle sypałem jedną warstwę keramzytu i wystarczyło. Raz nawet nie podsypałem, tylko podłożyłem kawałek siatki, takiej na okna przeciw owadom, żeby ziemia się nie wysypywała i też było dobrze. Byle donice miały otwory odpływowe i do napowietrzenia podłoża.
5. Zbędne, jeśli używasz dedykowanego podłoża.

Powodzenia!
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez mati537 » 23 kwi 2020, o 12:53

Czy przy przesadzaniu do donic 500 ml sypać ziemie ta co była do siania (hollas ziemia do siania i pikowania) czy już zmienić na ziemie typowa do papryk i pomidorów?
I czy też sypać keramzyt na spód jako drenaż do tych 500 ml czy nie potrzeba?
Aktualnie są w jakiś 100 ml możne nawet mniejszych bo dopiero pod koniec marca siałem.
Avatar użytkownika
mati537

NOWY
 
Posty: 39
Dołączył(a): 7 kwi 2020, o 14:15
Papryki: Chill Lemon Drop

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Majonez » 24 kwi 2020, o 22:45

mati537 napisał(a): Czy przy przesadzaniu do donic 500 ml sypać ziemie ta co była do siania (hollas ziemia do siania i pikowania) czy już zmienić na ziemie typowa do papryk i pomidorów?


Zmienić na docelową. Im wcześniej tym lepiej.

mati537 napisał(a): I czy też sypać keramzyt na spód jako drenaż do tych 500 ml czy nie potrzeba?


Można, moim zdaniem nie potrzeba. Osobiście nie używam na żadnym etapie ale co kto lubi. U mnie stoją w litrowych bez otworów na dnie i ogarniają
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Poprzednia strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości