Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez ponkuck » 3 mar 2020, o 23:28

Witam serdecznie.

Jako, że to mój pierwszy post, witam wszystkich gorąco!

W tamtym roku spróbowałem że zwykłym cayenne, ale popełniłem multum błędów, głównie z niewiedzy oraz braku zaangażowania, więc w tym roku postanowiłem poważnie podejść do tematu. Mimo, że przespałem luty, to liczę, że nie jest jeszcze za późno, zważywszy na fakt, iż nasiona już zamówione u 'wolka'.

Na wstępie nadmienię, iż nie będzie to krótki post, ale mam nadzieję merytoryczny i treściwy. Na wstępie po krótce nakreślę mój plan działania i zakończę kilkoma pytaniami, na które z góry dziękuję za odpowiedź.

Zamówiłem następujące odmiany:
Jalapeno Mucho Nacho
Habanero Red
Fatalii Yellow
Bhut jolokia Orange
Bhut jolokia Chocolate
Carolina Reaper
Trinidad Scorpion Butch T

Plan działania:
1/ Kielkowanie na papierze. Ciepłe miejsce w pojemniku pod folią spożywczą.
2/ Sadzenie do malutkich pojemniczków po jednym nasionka, ziemia Kronen 'do wysiewu i pikowania'.
3/ Po wypuszczeniu liścieni wędrówka do growboxa, podstawa 1m x 1,3m, wysokość 1m. Zwykła OSB z każdej strony, wyłożona folią aluminiową. Od góry 6szt. LED 20W e27 (teoretycznie 2452lm x 6 = 14712lm, optymalnie 13000lm na 1,3m2, więc chyba okej). Oświetlenie czasowo 12/12. Do tego wentylacja grawitacyjna, na dole kratka zaciąga świeże powietrze, po przekątnej na górze do odprowadzania ciepłego powietrza.
4/ Po wypuszczeniu kilku par liści właściwych wędrówka do kubeczków 200-250ml, ziemia bez zmian.
5/ I tak bez zmian do powiedzmy połowy kwietnia. Przy dobrej pogodzie stopniowe hartowanie i wędrówka na dzień na balkon.
6/ Po 'zimnej zośce' koniec z growboxem, papryczki do doniczek docelowych i na balkon. Ziemia Kronen 'ziemia uniwersalna', nawożenie tylko biohumus.
7/ Czekam na zbiory... ;)

Prosiłbym o ewentualne uwagi. Dodam, że wolałbym uniknąć specjalnego nawożenia, pryskania, dodawania perlitu i wielu innych czynności, które wg mnie dla mnie, poczatkujacego hodowcy, nie będą miały największego znaczenia.

Najbardziej boję się, że spali mi wszystko jak rok temu, gdyż balkon jest od południa, praktycznie słońce jest od wschodu słońca do zachodu...

8/ Czy donice docelowe mogą być tej samej wielkości, czy litraż ma istotne znaczenie dla danej odmiany?
9/ Czy dobór odpowiedniego oświetlenia ma aż tak istotne znaczenie na wzrost roślinek? Chodzi mi o dobranie barwy czerwonej, niebieskiej, itd, czy śmialo wszystkie mogę dać na poziomie 6500 K?
10/ Jest w ogóle szansa na plony z uprawy doniczkowej na balkonie czy jest to strata czasu? Niestety w tym roku nie mam możliwości uprawiać w gruncie...

Dziękuję za przeczytanie moich wypocin.
Na pewno pojawi się jeszcze wiele pytań z mojej strony, więc się nie cieszcie, że to koniec... ;)

Pozdrowienia z Kielc.
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Iname » 7 mar 2020, o 13:36

Witaj,

Na bazie mojego (skromnego póki co) doświadczenia balkonowego ogrodnika:

8/ Czy donice docelowe mogą być tej samej wielkości, czy litraż ma istotne znaczenie dla danej odmiany?


Generalnie wyrosnąć wyrośnie, tylko im mniejsza doniczka tym mniej miejsca dla rośliny i mniejsze zbiory z tego będą. Osobiście dla mniej ostrych odmian używam doniczek od 4 do 6 litrów, dla superhotów - 8-10l.

9/ Czy dobór odpowiedniego oświetlenia ma aż tak istotne znaczenie na wzrost roślinek? Chodzi mi o dobranie barwy czerwonej, niebieskiej, itd, czy śmialo wszystkie mogę dać na poziomie 6500 K?


Jeśli growbox ma być tylko etapem przejściowym to moim zdaniem zimna barwa 6500K powinna w zupełności wystarczeć.

10/ Jest w ogóle szansa na plony z uprawy doniczkowej na balkonie czy jest to strata czasu? Niestety w tym roku nie mam możliwości uprawiać w gruncie...


Szansa jak najbardziej jest (czego jestem przykładem ;)) miałbym niestety tylko pewną obawę do nawożenia samym biohumusem przy ostrzejszych paprykach. Sam w pierwszym balkonowym sezonie (kiedy miałem nasiona Cayenne z Lidla i Habanero z Kauflandu) nawoziłem początkowo jedynie biohumusem i o ile Cayenne dawało radę to z Habanero masowo opadały mi kwiaty - dopiero zakup nawozu ustabilizowal sytuację i cieszyłem się owocami.

Powodzenia w uprawie! :)
Avatar użytkownika
Iname

NOWY
 
Posty: 34
Images: 240
Dołączył(a): 12 sie 2018, o 15:49
Papryki: Cheiro Roxa / Goronong / Habanero Ivory / Fatalii White

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez ponkuck » 13 mar 2020, o 22:53

Witam ponownie.

Na wstępie dziękuję za odpowiedź. :) Chciałbym podziękować za ekspresową wysyłkę nasion użytkownikowi wolek68 - wszystkie praktycznie wykielkowały po jakimś tygodniu, najbardziej opór stawia Fatalii Yellow oraz Bhut jolokia Chocolate, ale czekam cierpliwie. Pozostała reszta już w growboxie się grzeje, najszybciej wzeszło jalapeno - zapewne dlatego, że najlagodniejsza odmiana. ;)

Zaszło pare zmian, więc i pojawiło się kilka pytań.

Growbox jednak 1m x 0.5m ze względów funkcjonalnych w mieszkaniu, ale i tak ponad 100 siewek się mieści.

1/ Powierzchnia 0.5m2, dałem 4 ledy e27 6500k 2000lm, czyli 8000lm na 0.5m2 - nie jest to zbyt duża wartość? Pytam gdyż zauważyłem, iż przy naświetlaniu 18/6 po jakichś 12 godzinach zaczynają się liście bardzk wyciągać/skręcać
do światła. Wysokość boxa 65cm.
2/ Poczytałem to i owo nt nawożenia i jednak wybrałem opcję bio-grow od momentu przesadzenia do pojemników około 250ml przy 2-3 parze liści właściwych (ziemia Kronen uniwersalna) oraz przy donicach docelowych bio-bloom na kwitnienie - będzie okej?
3/ Przez pryzmat zeszłorocznej uprawy Cayenne najbardziej obawiam się spalenia wszystkich liści na żółto i małego wzrostu ze względu na balkon od strony południowej, od rana do wieczora praktycznie pełne słońce. Za wczasu jakieś rady? Dodam, że używałem tylko biohumus, więc może odpowiednie nawożenie bio-bloomem wystarczy?

Dzięki z góry za odpowiedź.

Pozdrawiam:)
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez KaszaManna » 15 mar 2020, o 13:25

czy młode papryczki mogą być w pełnym słońcu? bo niby potrzebują duzo swiatla i slońca, ale w pełnym słońcu temperatura sięga już w marcu nawet powyżej 40stopni, trzymać w półcieniu w najbardziej słonecznej porze?
Avatar użytkownika
KaszaManna

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 73
Dołączył(a): 1 gru 2019, o 12:04
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez ponkuck » 27 mar 2020, o 12:03

Uszanowanie.
Mam do Was pytanko. Wszystko fajnie siedzi i rośnie w growboxie, ale obawiam się, co może być przyczyną powolnego wzrostu niektórych odmian. Jak widać na zdjęciu, bazylia i pomidorki szaleją, bazylia już dawno popikowana, pomidorki przesadziłem do większych pojemniczków około 250ml, ale problem z paprykami. Jak widać 2 rzędy wyskoczyly bardzo - jalapeno. Aczkolwiek reszta ma nieporównywalnie mniejsze liścienie i pierwszą pare liści. Czy to po prostu dlatego, że to super hoty i wymagają bardziej 'południowego' klimatu czy wszystko jest okej? Nie mam na myśli tych sadzonek, które już ewidentnie padły po wykielkowały, chociaż też nie mam pojęcia co mogło być przyczyną, ale o te sadzonki, które wypuszczają liście właściwe wielkości kilku mm...

Oświetlenie 19/5, podlewanie z biohumusem regularnie mała ilością. Temperatura spokojnie powyżej 22/24.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez ponkuck » 6 kwi 2020, o 14:03

Przepraszam, ze post pod postem, ale niestety zero odpowiedzi, a pojawily sie kolejne pytanka, moze ktos tym razem odpowie. :)

1/ Czy przesadzac te male sadzonki do wiekszych (fioletowych) pojemniczkow czy jeszcze czekac, az podrosna? Dodam, ze od jakiegos czasu zauwazylem barzo maly wzrost...
2/ To normalne, ze papryczki w ogole prawie nie chca isc w gore, tylko wypuszczaja kolejne pary lisci na boki? Wydaje mi sie, ze to dobry znak, ze nie wyciagaja sie ku gorze z braku swiatl, ale wole zasiegnac opini.
3/ Co moze byc przyczyny pomarszczonych lisci jalapeno? To te najwieksze sadzonki, liscie wydaja sie jakby nierozwiniete do konca, mam sie tym martwic?
4/ Czy juz zaczac delikatnie nawozic bio growem czy narazie nie jest to konieczne. Od jakichs 8-10 dni sa w wiekszych pojemniczkach z nowa ziemia, wiec pewnie jeszcze czerpia niezbedne skladniki z gleby, ale moge sie mylic.

Ogolnie prosilbym o opinie, czy wszystko wyglada okej. Jako, ze to moja pierwsza uprawa, bardzo mi na niej zalezy i dbam lepiej niz o wlasna zone ;) jednak boje sie, ze moge z ta moja 'pielegnacja' przedobrzyc i efekt bedzie odwrotny do zamierzonego.

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Majonez » 6 kwi 2020, o 15:04

ponkuck napisał(a): 1/ Czy przesadzac te male sadzonki do wiekszych (fioletowych) pojemniczkow czy jeszcze czekac, az podrosna? Dodam, ze od jakiegos czasu zauwazylem barzo maly wzrost...


Jak masz otwory w dnie to zajrzyj czy nie wyłażą korzenie, jak nie to można czekać. Zbyt częste przesadzanie nie jest wskazane bopowoduje niepotrzebny stres dla rośliny.

ponkuck napisał(a):2/ To normalne, ze papryczki w ogole prawie nie chca isc w gore, tylko wypuszczaja kolejne pary lisci na boki? Wydaje mi sie, ze to dobry znak, ze nie wyciagaja sie ku gorze z braku swiatl, ale wole zasiegnac opini.


Dowalileś im w boxie takie światło, że się boją iść w górę :lol: Spokojnie, pójdą na stałe na słońce to strzelą do góry. Jest OK <thumright>

ponkuck napisał(a):3/ Co moze byc przyczyny pomarszczonych lisci jalapeno? To te najwieksze sadzonki, liscie wydaja sie jakby nierozwiniete do konca, mam sie tym martwic?


Przejrzyj choroby roślin u nas na forum. Wydaje mi się, że temat przewijał się już kilka razy ale pewny nie jestem.

ponkuck napisał(a):4/ Czy juz zaczac delikatnie nawozic bio growem czy narazie nie jest to konieczne. Od jakichs 8-10 dni sa w wiekszych pojemniczkach z nowa ziemia, wiec pewnie jeszcze czerpia niezbedne skladniki z gleby, ale moge sie mylic.


Jak ziemia nie z tych najtańszych to spokojnie można się wstrzymać jeszcze. Przenawożenie jest równie szkodliwe co brak nawozu. Wyglądają bardzo poprawnie więc nie widzę potrzeby.

ponkuck napisał(a): Ogolnie prosilbym o opinie, czy wszystko wyglada okej


Wszystko wygląda OK <thumright>

ponkuck napisał(a):bardzo mi na niej zalezy i dbam lepiej niz o wlasna zone ;)


O żonę dbaj żeby Ci ktoś inny o Nią nie zadbał ;) (tylko pamiętaj żeby nie nawozić :lol: )


ponkuck napisał(a):(..) moge z ta moja 'pielegnacja' przedobrzyc i efekt bedzie odwrotny do zamierzonego


Otóż to. Jest ok i będzie ok. Pierwsze wizyty na "gołym słońcu mogą się skończyć popaleniem liści więc wystawiaj stopniowo na coraz dłuższe ekspozycje.
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez ponkuck » 6 kwi 2020, o 15:54

Bardzo dziekuje za odpowiedz, wszystko wyjasnione. :)

Pogoda zaczela sprzyjac, wiec tak na 2-3 godzinki wystawiam do momentu, az zaczna liscie byc wiotke i opadac, wtedy powrot do boxa. :)

Jeszcze takie pytanko odnosnie przycinania. Jest sens obcinac stozek wzrostu, jesli roslinki beda w donicach na balkonie, wiec nie oczekuje poteznych roslin czy mimo wszystko dobrze je przyciac i puscic chociaz na dwa pedy? Jesli tak, to wykonac ten zabieg niebawem gdy beda ladnie wyksztalcone 2-3 pary lisci czy wstrzymac sie powiedzmy kolo miesiaca jak rosliny trafia w docelowe donice na balkon?

EDIT: odpowiedziales widze w innym temacie, zdjecie Twojego balkonu bez przycinania rozwialo moje watpliwosci ;) ewentualnie dla porownania na kilku krzaczkach wykonam ten zabieg ;)
Ostatnio edytowano 6 kwi 2020, o 15:59 przez ponkuck, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
ponkuck

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 28 lut 2020, o 18:03
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Majonez » 6 kwi 2020, o 15:58

ponkuck napisał(a):(...) Jest sens obcinac stozek wzrostu, jesli roslinki beda w donicach na balkonie, wiec nie oczekuje poteznych roslin (...)


http://chilihead.pl/viewtopic.php?f=19&t=6213 Przewiń kawałek w dół :lol:
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: Moja pierwsza poważna przygoda z hodowlą.

Postprzez Scyzorykvc » 7 kwi 2020, o 11:47

Witajcie.

Pominimy temat, że jest już 7 kwietnia 2020r. Od 2 dni namaczałem pestki Trinidad Scorpion red, yellow i chocolate + gratis dostałem coś opisane jako Koral. Widziałem na internecie zdjęcia - są takie papryki. Na wacikach mocno nasączonych wodą.
Przestudiowałem wszystkie tematy o początku hodowli. Zdaje sobie sprawę, że w tym roku mogę nie doczekać wymarzonych efektów. Ale chciałem sprawdzić co i jak.
Pytania do was będę kierował na bieżąco jeśli ktoś zdecyduje się odpowiadać.

Czy dobrze zrobiłem kładąc pestki na wilgotną ziemię później lekko patyczkiem upychając pestkę w nią? Około 0.5cm. Do kiełkowania.

Pojemniczki ustawiłem na oknie wewnątrz od strony (póki co) późno południowo-zachodniej.

Co dzień mam zamiar zraszać wierzchnią warstwę ziemi.

Kiedy można się spodziewać kiełków? Ziemia ph 6-6.5

Dodam, że przeznaczenie papryk to ogródek teścia. Ziemia klasa II coś tam. Myślałem nad czerwcem.

O biohumusie jak już wykiełkują wiem. Słońce że potrzebne wiem, że reguralne podlewanie jest ważne wiem.

Liczę na wyrozumiałość i ważne, pomocne rady dla mnie i innych nowicjuszy.

Pestki mam od znajomego, który kupił na allegro ale zrezygnował.

Z wyrazami szacunkuObrazekObrazek

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Scyzorykvc

ŚWIEŻAK
 
Posty: 2
Dołączył(a): 6 kwi 2020, o 15:41
Papryki:

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości