Temperatura na balkonie

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Temperatura na balkonie

Postprzez ratownik10 » 27 maja 2018, o 08:43

Cześć ! Jestem tu nowy i na pewno będę zasięgał tutaj informacji co do mojej pierwszej hodowli. Na wstępie mam pytanie odnośnie wystawienia roślinek na balkon. Czy temperatury pow. 10 stopni są dobre ? bo nie chciałbym ich uszkodzić bo jak na pierwszy wysiew i pielęgnację to wydaje mi się ze są super. Czy temperatury za dnia są dobre wprost proporcjonalnie do różnicy jaka jest w nocy ?

Obrazek
Avatar użytkownika
ratownik10

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 maja 2018, o 07:55
Papryki: Trinidad Scorpion Butch T, Bhut Jolokia Peach, Habanero Yellow,Red,Chocolate.

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez mih000 » 27 maja 2018, o 09:49

Cześć, spokojnie już możesz zostawić cały czas na balkonie tylko radzę Ci je zahartować najpierw jeśli jeszcze nie są zahartowane bo słońce spali liście i opóźnisz dalszy rozwój o parę tygodni zanim roślina odżyje.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez Vermis » 27 maja 2018, o 09:52

Słońce to raz, a dwa - wiatr! Zrób im koniecznie jakieś osłony, bo nic z ich nie zostanie.
Avatar użytkownika
Vermis

NOWY
 
Posty: 15
Dołączył(a): 10 gru 2017, o 18:35
Papryki: Filius Blue
Poinsettia

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez ratownik10 » 27 maja 2018, o 10:58

Dziękuję za odpowiedź. A na czym polega to hartowanie? Co do oslony od wiatru mam juz parawan ktory bedzie odcinal wiatr od roślinki. To ja biore sie za robotę i wystawiam na balkon po trochu.
Avatar użytkownika
ratownik10

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 maja 2018, o 07:55
Papryki: Trinidad Scorpion Butch T, Bhut Jolokia Peach, Habanero Yellow,Red,Chocolate.

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez mih000 » 27 maja 2018, o 11:53

Hartowanie to przyzwyczajanie roślin do ostrego słońca. Zacznij od wystawiania ich pierwszego dnia na 1 godzinę na pełne słońce, drugiego na 2 godziny, trzeciego na 3 godziny i tak aż do 6dni powinno starczyć. Następnie mogą stać już 24h na zewnątrz.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez ratownik10 » 27 maja 2018, o 12:08

Okey. Super tak na pewno zrobię. Bo juz wystawilem jakies 45 min temu i obserwuje ze podwinely i powyginaly sie im liście. Albo z wiatru albo ze słońca.
Avatar użytkownika
ratownik10

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Dołączył(a): 27 maja 2018, o 07:55
Papryki: Trinidad Scorpion Butch T, Bhut Jolokia Peach, Habanero Yellow,Red,Chocolate.

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez ch4 » 27 maja 2018, o 21:29

Tak byłoby najlepiej, ale pewnie niewielu z nas poza weekendami ma możliwości pełnej kontroli i przestawiania roślinek po godzinie lub pierwszych objawach "zwisu".

Dlatego ja przy hartowaniu wystawiam papryki na balkon najpierw ustawiając je tuż przez balustradą, gdzie stoją w całości w cieniu i jeśli wszystko jest ok, w kilka kolejnych dni stopniowo przesuwam je w kierunki pełnego słońca.
W ten sposób stopniowo przyzwyczajam je do warunków panujących na zewnątrz, bez obawy, że jak nie ma mnie w domu roślinki pozostawione bez opieki się popalą.
Proces hartowania zależy od pogody i zajmuje zwykle ok. 1 tygodnia.

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez Nifur » 29 maja 2018, o 15:28

Hej. Podczepię się pod ten temat. Od kilku dni mam papryczki na balkonie, wcześniej były hartowane na mocniejszym, popołudniowym słońcu na parapecie. Mam problem, bo kiedy są cały czas na balkonie, a temperatura jest tak wysoka jak dziś, to momentalnie więdną, mimo że były hartowane. Podlewanie nic nie daje. Liście po krótkim czasie na słońcu robią się miękkie i zwisają, dopóki nie odstawię ich w cień.
Avatar użytkownika
Nifur

NOWY
 
Posty: 10
Dołączył(a): 8 mar 2018, o 18:22
Papryki:

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez solymr » 29 maja 2018, o 19:52

Teraz jak jest upalnie i temp. sięga 30st. w cieniu to młode papryki właśnie tak reagują.
Hartowałeś je na parapecie zewnętrznym czy tym w domu? Jeśli tym w domu, to niestety to nie jest hartowanie. Rośliny muszą być wystawione na bezpośrednie działanie słońca (nie przez szybę).
Druga sprawa, jak duże masz doniczki?
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Temperatura na balkonie

Postprzez Vermis » 29 maja 2018, o 20:36

Z mojego doświadczenia roślina nie jest w 100% zahartowana dopóki nie podrośnie w nowych warunkach. Podejrzewam, że chodzi o budowę liści i stosunek ich powierzchni do korzeni. Te "wypieszczone" listki się ciężko dostosowują, musisz być cierpliwy. Poza tym, uważaj żebyś czasami nie przelał. ;)
Avatar użytkownika
Vermis

NOWY
 
Posty: 15
Dołączył(a): 10 gru 2017, o 18:35
Papryki: Filius Blue
Poinsettia

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

cron