Wielkość krzakow

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Wielkość krzakow

Postprzez areck » 24 maja 2018, o 20:04

Witam Was, jest to mój pierwszy post tutaj, więc witam wszystkich!
Jest to mój pierwszy rok uprawy papryk i zastanawiam się czy krzaczki nie są zbyt małe, by zdążyły wydać satysfakcjonujący plon. Wysiane w lutym, niestety w moim pokoju aż do kwietnia słońce za bardzo nie zaglądało, a nie miałem możliwości na jakieś lepsze warunki. Dopiero 19 maja przesadziłem je z kubeczków 0,2l w to co widać na zdjęciach i wstawiłem na balkon u dziewczyny. Tak późne przesadzanie było spowodowane niestety i brakiem czasu i miejsca, ale udało mi się wytargować hodowlę u niej w mieszkaniu. Balkon jest po stronie zachodniej, ale od 13 słońce świeci na balkon aż do zachodu.

Więc moje pytanie do Was, bardziej doświadczonych, dadzą radę wydać jakiś zadowalający plon, czy też za późno poszły w większe donice?

Na zdjęciach:
- w butelkach 5l 2x piri-piri, te większe
- 2xHabanero red, w butelce 5l i dużej doniczce
- 2x Habanero white
- 2x tabasco

Sezon ten dla mnie jest czysto doświadczalny, więc i tak nie spodziewam się na cuda. W przyszłym sezonie będzie juz jak należy :) ObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
areck

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Images: 5
Dołączył(a): 9 gru 2017, o 12:21
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Wielkość krzakow

Postprzez solymr » 24 maja 2018, o 22:55

Myślę, że plon będzie satysfakcjonujący, co prawda nie spodziewałbym się rekordów, ale to co Ci urośnie będzie ok.
Powodzenia w uprawie <thumright>
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Wielkość krzakow

Postprzez areck » 1 cze 2018, o 18:49

Ach, gdzie moje maniery. Dzięki serdeczne za pomoc! A krzaczki już ruszyły z kopyta na słoneczku i to w większości bez poparzeń od słońca, pomimo upałów, więc jak na razie jestem dumny z mojej pierwszej hodowli

Wysłane z mojego SM-J320FN przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
areck

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Images: 5
Dołączył(a): 9 gru 2017, o 12:21
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez qrzak » 4 cze 2018, o 11:42

Te donice zrobione z przezroczystych butelek oklej sobie papierem lub innym materiałem, który będzie odbijać światło. Powodzenia w uprawie :)
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez areck » 4 cze 2018, o 12:11

Dzięki :)
W planie mam pomalować je sprayem, bo dziewczyna chce, żeby chociaż "ładnie wyglądały" :D Ale może znajdę rzeczywiście jakiś papier albo folię ozdobną, która zadowoli nas oboje
Avatar użytkownika
areck

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Images: 5
Dołączył(a): 9 gru 2017, o 12:21
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez qrzak » 4 cze 2018, o 12:53

Do przemalowywania doniczek polecam farbę akrylową w tubce, do rozrobienia z wodą :D fajnie się kryje, łatwo się zmywa, dużo dostępnych kolorów i zazwyczaj niska cena ;) Na doniczce farba robi warstwę "miękkiego plastiku", więc nic nie odpryskuje przy przenoszeniu donic.
Avatar użytkownika
qrzak

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 146
Images: 176
Dołączył(a): 29 sie 2017, o 18:23
Pochwały: 5
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez piotrasta » 4 cze 2018, o 15:57

plastilack/plastidip do pomalowania donic?
Avatar użytkownika
piotrasta

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 88
Images: 0
Dołączył(a): 20 lip 2015, o 19:50
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez areck » 4 cze 2018, o 20:07

Raczej spróbuję farby akrylowe, bo taniej i więcej kolorów za niską ceną <thumright>

Korzystając już z tego, że ktoś tu jednak zagląda mam pytanie jeszcze do podcinania stożków wzrostu. Jakiś czas temu w piri-piri obciąłem stożki wzrostu - w jednej wyrosły dwa nowe, w drugiej trzy. I właśnie tam gdzie są trzy stożki, na każdym pojawiły się zalążki pąków, niewiele myśląc jeden stożek ciachnąłem, ale zaraz przyszła do mnie myśl, czy ma to sens?

Piri-piri z uciętym jednym stożkiem, na pozostałych dwóch są pąki
14387

Habanero White, gdzie uciąłem dzisiaj stożek i parę liści, żeby odsłonić te na dole
14388

Habanero White 2 - utaj poucinałem parę liści, żeby odsłonić te mniejsze, i się zastanawiam czy uciąć stożek, czy eksperymentalnie zostawić i zobaczyć jak się rozwinie
14389

Habanero Red, tutaj to samo, uciąłem parę liści sałatowych i się zastanawiam czy przyciąć stożek?
14390

No i Tabasco jedno z dwóch, w obu poleciały stożki
14391

Wszystko robione z dozą niepewności. Nie zrobiłem jakiejś głupoty? Jak sądzicie?
Oczywiście z góry dziękuję za odpowiedzi 8-)
Avatar użytkownika
areck

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Images: 5
Dołączył(a): 9 gru 2017, o 12:21
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez Ciapek23 » 4 cze 2018, o 22:07

Ladnie ostrzygles ja bym sie nie bala i stozki ciela. Ja tak robie zawsze i efekt mile zaskakuje :) aczkolwiek za pierwszym razem serce krwawi


Sent from my iPhone using Tapatalk
Avatar użytkownika
Ciapek23

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 137
Dołączył(a): 14 lis 2016, o 17:33
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Wielkość krzakow

Postprzez 4ndrew » 4 cze 2018, o 23:05

Czy ja wiem zeby je ciac .

Nie tne swoich stożków wzrostu i same się rozgałęziałą bdb.

Krzewienie zależy od warunków w jakich są uprawiane, jak mają dużo słońca i odpowiednie zasoby azotu same się rozkrzewiają, i raczej można przycinać co zacienione stare liście na samym dole, czy młode odrosty na starszych roślinach które nie zdążą przed końcem sezonu wydać dojrzałego owocu. Przycinanie zależy od warunków uprawy, jak mają mało słońca to każdy liść pracuje ile może żeby wykorzystać światło.

Puki młode rośliny to szkoda energii ktore włożyły w wyprodukowanie liści marnować na przycinanie, im większa powierzchnia do fotosyntezy tym szybciej rośnie korzeń, który jest kluczowy w dalszej fazie. Moim skromnym zdaniem przycinać powinno się liście które są stare, chore, zacienione innymi liściami, czy jak chcemy kształtować rośline pod swoje widzimisie jak ma wyglądać.

Papryki uprawiane w Polsce to rośliny z reguły jednoroczne, więc tutaj nie mamy zapasu korzenia jak przy drzewach czy roślinach wieloletnich i jedynie pomagamy im korzystać z warunków jakiem możemy im sprawić niż wykorzystując duża masę korzeniową kształtować je pod swoje cele.

Póki młode mają mieć jak największą powierzchnie fotosyntezy żeby urosły w korzeń (potencjał tu tkwi), dalej jak masz chęci pomagasz im wykorzystać stworzoną siłę ssącą do wydania plonu ;)
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron