Growbox - weryfikacja poprawności, rozwianie wątpliwości

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Growbox - weryfikacja poprawności, rozwianie wątpliwości

Postprzez leon24_36 » 28 mar 2018, o 22:23

Witam

Noszę się z zamiarem zbudowania growboxa i chciałbym Wam przedstawić mój pomysł i poprosić o rady co i jak ewentualnie zmienić.

Box będzie miał wymiary 800x600x800 (dł/szer/wys) co da powierzchnie 0,48m2. W środku wyłożony będzie kocami ratunkowymi (dwa albo trzy zobaczymy ile będzie potrzeba). Standardowo już chyba do wentylacji użyję wentylatora 120x120 12V podłączonego pod zasilacz z możliwością regulacji napięcia w celu dostosowania obrotów. Nie jest dla mnie problemem zastosowanie dwóch: jednego do wtłaczania świeżego powietrza a drugiego do wyciągania powietrza z boxa, ale tu nasuwa się pytanie żeby zrezygnować z wentylatora wtłaczającego powietrze i zastąpić go kilkoma otworami umieszczonymi na obwodzie przy podstawie boxa np fi20 w celu równomiernego dostarczania świeżego powietrza z każdego miejsca.

Oświetlenie:
10 sztuk żarówek LED GU10 o mocy 8W 806lm i barwie zimnej np.
http://allegro.pl/10x-zarowka-led-gu10- ... d78ee2a027
lub
http://allegro.pl/zarowka-gu10-8w-led-8 ... 26963.html

Dadzą one w sumie około 8k lm co przy powierzchni 0,48m2 powinno wystarczyć. Na początku nie wkręcałbym wszystkich 10ciu żarówek tylko np 6 i wraz ze wzrostem roślin dodawałbym żarówek. Oprawki będą przymocowane do stelaża z możliwością regulacji wysokości.
Według tego czego dowiedziałem się czytając forum to na 1m2 potrzeba około 15k lm, a czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć mi jak się ma sytuacja przy zastosowaniu żarówek LED GROW FULL SPECTRUM np:
http://allegro.pl/2-szt-zarowka-led-28w ... 93924.html
SPECYFIKACJA:
Moc: 28W
Chip: SMD5730
Gwint: GU10
Diody: 28W: 15czerwony+ 7niebieski + 2biały + 2biały ciepły+ 1IR + 1UV
Kąt świecenia: 120 stopni
Żywotność: 50000 godzin
Długość fali: czerwony 660nm; niebieski 554nm
(podaje linki ale też podaje specyfikację ponieważ linki w przeciągu pół roku wygasną a specyfikacja się przyda dla zainteresowanych do odnalezienia nowych aukcji lub stron z informacjami)
Ile takich żarówek bym musiał zastosować w swoim Boxie o powierzchni 0,48m2 albo jak wyliczyć zapotrzebowanie.

Za odpowiedzi i sugestie z góry dziękuję

Spokojnej nocy i umiarkowanego <chili> rano :D
Avatar użytkownika
leon24_36

NOWY
 
Posty: 23
Dołączył(a): 3 mar 2018, o 21:51
Lokalizacja: Halinów
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Growbox - weryfikacja poprawności, rozwianie wątpliwości

Postprzez patrykwn » 13 kwi 2018, o 22:54

Żarówki które podałeś, te z kolorowym światłem - kupiłem podobne, albo i te same na Aliexpress - 12 zł za sztukę. Polecam tę opcję, może i długo trzeba czekać, ale osobiście nie lubię Januszy biznesu z allegro.

Swego czasu robiłem growboxa i miałem w nim trzy albo cztery normalne żarówki, ledowe mocne - rosło ekstra wszystko. Obecnie chce zrobić właśnie z tych co mają mi przyjść dopiero. Wziąłem cztery, zobaczymy. Możliwe, że doloze tez zwykle.

Obecnie już fajnie świeci, wystaw na parapet i tez będzie okej. I tylko doswietlaj wieczorem.
Avatar użytkownika
patrykwn

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 91
Images: 0
Dołączył(a): 6 lis 2013, o 00:14
Lokalizacja: Kraków
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości