Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez gadzik121 » 30 mar 2018, o 19:41

Kuba199601 napisał(a):Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej uprawy, mianowicie, mam słabo osłonecznione mieszkanie, więc lampy chyba będą ważne, pytanie, w jakim okresie trzeba zacząć używać lamp? Od razu po wykiełkowaniu z ziemii? I czy polecacie kupić lampy z chińskich sklepów typu Wish? Dzięki! :D


Lamp używaj od razu jak pojawią się liścienie. Jak będą miały zbyt dużo światła to zauważysz ze będą się zamykać.
Co do chińskich lamp to sie nie wypowiem bo nie korzystalem nigdy
Avatar użytkownika
gadzik121

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 50
Images: 7
Dołączył(a): 1 mar 2018, o 15:00
Lokalizacja: Warszawa
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez Kuba199601 » 1 kwi 2018, o 12:19

Kupiłem zwykłą żarówkę led 1500 lumenów i zrobiłem prostą konstrukcję, na razie taka powinna wystarczyć? Czy jest za mocna?
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Kuba199601

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 mar 2018, o 10:53
Lokalizacja: Katowice
Papryki: Chili

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez sl30625 » 1 kwi 2018, o 12:44

Żarówka nigdy nie jest za mocna. W takich warunkach jak masz, dużo światła ucieka Tobie na boki, najlepiej jest zrobić nawet prowizoryczną zabudowę np. z kartonu owiniętego folią aluminiową (może być taka do pieczenia), żeby światło było odbijane w kierunku roślin. Zniwelujesz wtedy straty światła. Ponadto natężenie oświetlenia możesz regulować unosząc źródło światła (żarówkę), osiągniesz wtedy mniejsze natężenie, ale bardziej równomierne.
Avatar użytkownika
sl30625

NOWY
 
Posty: 43
Images: 0
Dołączył(a): 15 sty 2018, o 22:34
Lokalizacja: Hajnówka
Papryki:

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez Kuba199601 » 1 kwi 2018, o 12:47

Ok, dzięki, a powiedz mi, czy doświetlać mam cały czas? Moje mieszkanie nie jest zbyt słonecznym mieszkaniem, słońce bije mi w okno średnio 2/3 h dziennie i to wszystko. Papryczki potrzebują koniecznie UF, czy wystarczy im po prostu światło dzienne?
Avatar użytkownika
Kuba199601

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 mar 2018, o 10:53
Lokalizacja: Katowice
Papryki: Chili

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez sl30625 » 1 kwi 2018, o 13:19

Cały czas nie doświetlaj, rośliny potrzebują również pory nocnej. Jeśli chodzi o czas to zwróć uwagę na rośliny, jeśli będą mocno się wyciągały to znaczy, że potrzebują większej ilości światła (czasu naświetlania). Ja trzymam rośliny na południowym parapecie i dodatkowo doświetlam je około 4-5 h światłem o barwie 6500 K.
Avatar użytkownika
sl30625

NOWY
 
Posty: 43
Images: 0
Dołączył(a): 15 sty 2018, o 22:34
Lokalizacja: Hajnówka
Papryki:

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez Kuba199601 » 1 kwi 2018, o 13:20

A jaką dobrą lampe polecasz?
Avatar użytkownika
Kuba199601

ŚWIEŻAK
 
Posty: 9
Dołączył(a): 24 mar 2018, o 10:53
Lokalizacja: Katowice
Papryki: Chili

Re: Moja pierwsza mini szklarnia (początkujący)

Postprzez sl30625 » 1 kwi 2018, o 13:44

Jeśli pisząc lampa masz na myśli żarówka to w dziale oświetlenie będziesz miał wyczerpujące informację od ludzi którzy mają większe doświadczenie. Ja uprawę zacząłem w tym roku i kupując żarówkę zwracałem uwagę na strumień świetlny (lumeny) i barwę światła (6500 K). Barwa 6500 K i strumień około 1000 lumenów. Nie szukałem profesjonalnego oświetlenia. Mam teraz 3 żarówki na 25 roślin o wysokości od 5 do 10 cm. Jak widzę, że rośliny odwracają liście w kierunku żarówek to myślę, że takie oświetlenie im pasuje. O tej porze roku doświetlanie to tylko wspomaganie, bo dzień jest dłuższy i rośliny główną energię będą czerpały z parapetów okiennych. Sztuczne oświetlenie jest ważne jak uprawiasz papryki zimą.
Avatar użytkownika
sl30625

NOWY
 
Posty: 43
Images: 0
Dołączył(a): 15 sty 2018, o 22:34
Lokalizacja: Hajnówka
Papryki:

Poprzednia strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość