Warunki hodowli jalapeno

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Warunki hodowli jalapeno

Postprzez karoleczko » 17 mar 2018, o 10:08

Witam wszystkich bardzo serdecznie ;) To mój pierwszy post na tym forum ;)
Jakiś czas temu trafiłem w restauracji na faszerowaną, panierowaną papryczkę jalapeno i tak mi posmakowała, że zapragnąłem wyhodować swoje, żeby móc przyrządzać sobie takie w domu (do kupienia znalazłem jedynie pocięte).
Zamierzam dzisiaj wysiać roślinki (nie za późno?).
Ze względu, że mam bardzo mało światła w mieszkaniu (las od południa), to będę je musiał potem wysadzić u swoich dziadków na działce (pod folią, "szklarnią"). Dziadkowie hodują tam dużo odmian pomidorów i papryk nieostrych.'
Czy jalapeno będzie potrzebowało z ich strony jakiejś szczególnej troski (jeśli tak, to w jakiej postaci?), czy opieka sprawowana w stosunku do innych papryk będzie odpowiednia także dla jalapeno?
Wyczytałem, że wysadza się w połowie maja, ale nie wiem, jakie są widełki i na jakim etapie życia powinny być roślinki.
Pomożecie? :)

Pozdrawiam :)
Avatar użytkownika
karoleczko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 mar 2018, o 09:48
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez Sanners » 17 mar 2018, o 10:24

Siej, ja wysiałem z tydzień temu i z tego co mi mówił pewien jegomość to zbiory jeszcze będą : D
Avatar użytkownika
Sanners

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 51
Images: 31
Dołączył(a): 31 gru 2017, o 00:30
Lokalizacja: Sosnowiec
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez mih000 » 17 mar 2018, o 11:30

Niech dziadkowie się tak nimi opiekują jak nieostrymi i będzie OK.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez 4ndrew » 17 mar 2018, o 21:38

Dadzą rade, zawsze możesz podgonić doswietlając nawet 24h/7 do czasu wysadzenia do tunelu (sprawdzone i działa). Bez doświetlania też zbierzesz jakiś plon, jak jest miejsce to idz w ilość sadzonek . Jalapy nie są wymagające w porównaniu z super hotami ;).
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez karoleczko » 18 mar 2018, o 11:25

Dzięki bardzo za zainteresowanie ;)
W domu, nawet z rozkręconym na maksa kaloryferem i pudełku tuż przy nim, osiągam temperaturę w pudełku 22 stopnie. Dlatego też chyba zdecyduję się na inne rozwiązanie. Mianowicie, posiadam terrarium 60x30x30[cm] i umieszczę tam żarówkę (lustrzankę) 28W, aby służyła jako źródło ciepła. Dopasuję czasowym włącznikiem odpowiedni stosunek godzin naświetlania do godzin nie naświetlania, tak aby temperatura zawierała się w przedziale 25-30 stopni. Wyczytałem, że naświetlanie rozpoczyna się po wypuszczeniu liścieni. Mam cztery pytania.
1. Jak długo (mniej więcej) trwa ten proces do wypuszczenia liścieni?
2. Jak już się one pojawią, cały czas utrzymuje się temperaturę 25-30 stopni?
3. Jakiego źródła światła będę do tego wymagał? (w domu mam go bardzo mało, więc chyba zdecyduję się na naświetlane) + (nie chcę wydać fortuny)
4. Kiedy (mniej więcej) roślinka jest gotowa do wysadzenia?

PS
Zamierzam wysiać 20 nasionek, gdyż tylko tyle mam.
Avatar użytkownika
karoleczko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 mar 2018, o 09:48
Papryki:

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez 4ndrew » 18 mar 2018, o 16:34

Jalapy w 22st tez wykielkuja.

1. Jak długo (mniej więcej) trwa ten proces do wypuszczenia liścieni?
1-2tyg
2. Jak już się one pojawią, cały czas utrzymuje się temperaturę 25-30 stopni?
normalna domowa temp wystarczy
3. Jakiego źródła światła będę do tego wymagał? (w domu mam go bardzo mało, więc chyba zdecyduję się na naświetlane) + (nie chcę wydać fortuny)
postaw na parapecie i doswietlaj zarowkami led np. z biedronki czy innego marketu. na 20 siewek to wystarczy ci na poczatek lampka biorkowa i zarowka led 15W np. (12pln) + kawałek kartonu ;]
4. Kiedy (mniej więcej) roślinka jest gotowa do wysadzenia?
po 15maja do nieogrzewanego tunelu albo gruntu
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez karoleczko » 18 mar 2018, o 19:58

Czyli im więcej będę doświetlał, tym szybciej się rozwinie i tym bardziej rozwiniętą będę mógł wysadzić, co poskutkuje wcześniejszym, pewniejszym zbiorem?
I jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Sprawdziłem, jak to wygląda w praktyce i mógłbym ustawić cykl pracy żarówki w ten sposób, żeby 15min była włączona i 15min wyłączona na zmianę. Jednak w tym rozwiązaniu temperatura waha się pomiędzy 30 stopni (5min po włączeniu żarówki i ta temperatura się utrzymuje do końca pracy żarówki) a 25 stopni (15min po wyłączeniu żarówki). Może tak być, czy temperatura powinna być stała?
PS
trochę to zagmatwałem, ale mam nadzieję, że sens jest czytelny :D
Avatar użytkownika
karoleczko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 17 mar 2018, o 09:48
Papryki:

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez 4ndrew » 18 mar 2018, o 23:45

Tak wstaw je najlepiej pod lampe stroboskopową i zapisuj wyniki , na bank jeszcze nikt tego nie sprawdzał :geek:
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez Chillibizon » 19 mar 2018, o 11:37

Siej, siej stary, ja w tamtym roku wysiewałem pod koniec marca i doczekałem się półtora plonu ;) (hodowla w domu na parapecie).

4ndrew napisał(a):Tak wstaw je najlepiej pod lampe stroboskopową i zapisuj wyniki , na bank jeszcze nikt tego nie sprawdzał :geek:


Na bank to wyjdzie z tego krzaczek bonsai <thumright>
Avatar użytkownika
Chillibizon

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 16
Dołączył(a): 23 sty 2018, o 19:53
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Warunki hodowli jalapeno

Postprzez mih000 » 19 mar 2018, o 15:27

karoleczko napisał(a):Czyli im więcej będę doświetlał, tym szybciej się rozwinie i tym bardziej rozwiniętą będę mógł wysadzić, co poskutkuje wcześniejszym, pewniejszym zbiorem?
I jeszcze jedno, ostatnie pytanie. Sprawdziłem, jak to wygląda w praktyce i mógłbym ustawić cykl pracy żarówki w ten sposób, żeby 15min była włączona i 15min wyłączona na zmianę. Jednak w tym rozwiązaniu temperatura waha się pomiędzy 30 stopni (5min po włączeniu żarówki i ta temperatura się utrzymuje do końca pracy żarówki) a 25 stopni (15min po wyłączeniu żarówki). Może tak być, czy temperatura powinna być stała?
PS
trochę to zagmatwałem, ale mam nadzieję, że sens jest czytelny :D
Testowalem to i niestety rosliny nie rosly dobrze mimo ze sumarycznie naswietlalem 12h
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości