Jakie oświetlenie wybrać?

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Jakie oświetlenie wybrać?

Postprzez Sanners » 24 lut 2018, o 21:24

Witam wszystkich tutaj zgromadzonych.
Zdobyłem już trochę informacji na temat uprawy papryk i zastanawiałem się na wyborem najlepszego, a zarazem najtańszego oświetlenia.
Poszukując żarówek w internecie jak i w sklepach stacjonarnych trafiłem na duży różnych cen jak i modeli.
Wybrałem 3 moim zdaniem najlepsze opcje, jednak chciałbym się dowiedzieć co wy sądzicie o takim oświetleniu i może pomożecie mi w wyborze najlepszego.

Z informacji znalezionych na forum wynika, że papryka powinna mieć zimne światło i 15000 lumenów/m2
Na potrzeby tematu przyjmuję growbox o wymiarach 50/70 cm, co daje 0.35m2.
Wynika z tego, że potrzebujemy 5250 lumenów. (0.35*15000)
I tutaj mamy trzy opcje.
Będę obliczał wyłącznie koszty żarówek i oprawek, resztę ( Złączki do kabli/Kable) pomijam.

Opcja pierwsza

Wybór żarówek Lexman LED 6500K 460 lm Gwint:GU10 5W>50W 8.99 zł za sztukę (w LeroyMerlin)
Do growboxa potrzebujemy w zaokrągleniu 12 takich żarówek co daje koszt 108 zł.
Do tego musimy kupić oprawki GU10 1zł za sztukę (w Auchan) co daje 12 zł
Łączne koszty 120 zł i pozyskujemy z tego 5520 lumenów
Do tego policzmy ile będzie kosztował prąd potrzebny do oświetlenia.
Na potrzeby tematu przyjmuję, że oświetlamy w growboxa przez rok, przez 14 godzin dziennie. Przyjmuję wartość za kW 50 groszy. (Mniej więcej taka jest u mnie)
12 takich żarówek to 60W
Koszty rocznego oświetlenia wynoszą 153.30 zł

Obrazek

Opcja druga
Wybór żarówek w sklepie internetowym
Żarówka LED 6500K 700 LM Gwint:GU10 7W>65W 8.95 zł za sztukę
Do growboxa w zaokrągleniu potrzebujemy 8 takich żarówek co daje koszt 72 zł
Do tego musimy kupić oprawki GU10 1 zł za sztukę (w Auchan) co daje 8 zł
Łączne koszty 80 zł i pozyskujemy z tego 5600 lumenów
Do tego policzmy ile będzie kosztował prąd potrzebny do oświetlenia.
Na potrzeby tematu przyjmuję, że oświetlamy w growboxa przez rok przez 14 godzin dziennie. Przyjmuję wartość za kW 50 groszy. (Mniej więcej taka jest u mnie)
8 takich żarówek to 56W
Koszty rocznego oświetlenia wynoszą 143.08 zł
Obrazek

Opcja trzecia
Wybór żarówek Lexman LED 6500K 806 lm Gwint:E27 8W>60W 8.95 zł za sztukę (w LeroyMerlin)
Do growboxa w zaokrągleniu potrzebujemy 7 takich żarówek co daje 63 zł
Do tego musimy kupić oprawki E27 3.50 zł za sztukę (W Auchan) co daje 24.50
Łączne koszty 87,5 zł i pozyskujemy z tego 5642 lumenów
Do tego policzmy ile będzie kosztował prąd potrzebny do oświetlenia.
Na potrzeby tematu przyjmuję, że oświetlamy w growboxa przez rok, przez 14 godzin dziennie. Przyjmuję wartość za kW 50 groszy. (Mniej więcej taka jest u mnie)
7 takich żarówek to 56W
Koszty rocznego oświetlenia wynoszą 143.08 zł
Do tego na forum ktoś mi dał radę, że można obciąć rozpraszacz i uzyskuje się wtedy więcej światła? Będą one zajmować wtedy mniej miejsca i wyglądać jak ledy z dwóch pierwszych opcji.
Obrazek


Podsumowując

Opcja pierwsza-Łączne koszty 120 zł i pozyskujemy z tego 5520 lumenów
Opcja druga-Łączne koszty 80 zł i pozyskujemy z tego 5600 lumenów
Opcja trzecia-Łączne koszty 87,5 zł i pozyskujemy z tego 5642 lumenów

Najkorzystniejsza wydaje się opcja druga, jednak chciałbym zapytać was o zdanie. Co o tym sądzicie? Nie jestem pewien czy wszystko dobrze policzyłem, myślę też, czy dobrze przyjąłem wszystkie wartości i czy lepiej jest mieć więcej żarówek, a słabszych, czy lepiej mniej żarówek, a mocniejszych.

Mam nadzieję, że mnie zrozumieliście i włączycie się do dyskusji na ten temat :)

Żarówek szukałem w kilku sklepach internetowych, linków wszystkich niestety nie pamiętam, więc nie będę ich podawał.
Ze sklepów stacjonarnych objechałem: Obi/Castoramę/LeroyMerlin/Auchan/Carrefour. Nie uwzględniałem żarówek jeżeli były na promocji.
Avatar użytkownika
Sanners

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 51
Images: 31
Dołączył(a): 31 gru 2017, o 00:30
Lokalizacja: Sosnowiec
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Jakie oświetlenie wybrać?

Postprzez Mr. Ed » 24 lut 2018, o 21:44

Doświetlanie siewek to naprawdę nie SpaceX. Różnice w kosztach niewielkie, różnice w efektach też niewielkie. Z drugiej strony, lampy noname mają często naciągane parametry. Być może "półmarkowe" Lexman będą lepsze i faktycznie dostaniesz prawie tyle samo lumenów ile na pudełku, ale sam kupiłem 4 lata temu najtańsze "chińczyki" i do dziś się sprawują bez zarzutów. Wybierz te, które Ci się najbardziej podobają albo wymagają najmniej pracy...

Miło zobaczyć kogoś, kto zaczyna hobby od odrobienia pracy domowej i zadaje pytania już przygotowany. <thumright>
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Jakie oświetlenie wybrać?

Postprzez Sanners » 24 lut 2018, o 21:56

Jak już coś robić to robić porządnie, dlatego chce się trochę podszkolić :)
W najbliższym czasie będę miał remont w mieszkaniu i będę chciał zmienić mojego growboxa, na coś co się bardziej wpasuje w nowy design.
Jednocześnie chce się zmieścić w 200 zł łącznie z termometrem, higrometrem, nowymi kablami itd. dlatego też robię takie obliczenia i dowiaduje się czy wartości poszczególnych żarówek będą miały lepszy bądź gorszy wpływ na wzrost. ( Zresztą, planowałem zrobić poradnik?/relacje? z budowy tego growboxa do 200 zł)
Akutalnie mam brzydką prowizorkę, co zresztą można zaobserwować w moim temacie o growlogach, no przyjamniej mi się nie podoba, a jestem typem osoby, która lubi mieć wszystko dopracowane : )
Avatar użytkownika
Sanners

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 51
Images: 31
Dołączył(a): 31 gru 2017, o 00:30
Lokalizacja: Sosnowiec
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Jakie oświetlenie wybrać?

Postprzez Mr. Ed » 24 lut 2018, o 22:12

Różnice pomiędzy Twoimi opcjami są naprawdę znikome - różnica rzędu 2,5%, zakładając że żarówki mają nieoszukiwane parametry, jest kompletnie do zignorowania. Ważniejsze jest widmo światła, a ponieważ wszystkie 3 rozwiązania to budżetowe białe LED-y 6500K, widmo też będzie niemal identyczne. Serio, zauważysz różnicę 2,5% we wzroście roślin?

A prowizorka to piękna rzecz - mój ohydny kartonowy box służy mi już piąty sezon :D

Sanners napisał(a): jestem typem osoby, która lubi mieć wszystko dopracowane : )


W takim razie pewnie to zdjęcie doprowadzi Cię do obłędu:

Obrazek
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Jakie oświetlenie wybrać?

Postprzez Sanners » 24 lut 2018, o 23:58

O jezus, z tym zdjęciem to przesadziłeś!
Serio, zauważysz różnicę 2,5% we wzroście roślin

Zawsze to 2,5 szybciej urosną <chili>

A prowizorka to piękna rzecz - mój ohydny kartonowy box służy mi już piąty sezon

Ten, który planuje zrobić nie będzie przecież jakiś profesjonalny, a prowizoryczny nie musi znaczyć brzydki :-P

Różnice pomiędzy Twoimi opcjami są naprawdę znikome - różnica rzędu 2,5%, zakładając że żarówki mają nieoszukiwane parametry, jest kompletnie do zignorowania

Skoro już wiem, że różnicy praktycznie nie będzie, to wybiorę najtańszą opcję.
Planuje zrobić boxa nie przekraczając 200 zł, więc każda złotówka mi się przyda. Może kupie za reszte jakieś spraye i dorzucę logo chillheadów na drzwiczki? : >
Avatar użytkownika
Sanners

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 51
Images: 31
Dołączył(a): 31 gru 2017, o 00:30
Lokalizacja: Sosnowiec
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Jakie oświetlenie wybrać?

Postprzez 4ndrew » 25 lut 2018, o 10:59

Ja mam obecnie świetlówke powerlux 85W -jakieś 40pln (jeszcze z pierwszego boxa), do niego dołożyłem 2x Led 15W na E27 z biedronki po 12pln chyba i ma to wystarczyć na 0,5m2 . Dochodzi jeszcze brytfanka do ciasta jako odbłyśnik, 3 oprawki e27, kostka i kawałek przewodu z wytczką .

koszty o połowe mniejsze ;) ale to tylko jako doświetlanie przed uprawą w tunelu w gruncie. Zeby cały rok w boxie uprawiać bo dla dorosłych roślin owocujących 15k lumenów na m2 rewelacji nie zrobi, 50k juz brzmi lepiej :D
Avatar użytkownika
4ndrew

CHILIHEAD
 
Posty: 840
Images: 519
Dołączył(a): 16 mar 2012, o 09:52
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 5
Papryki: omnomnom


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości