Papryka do domu

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Papryka do domu

Postprzez SkArthur » 6 wrz 2017, o 21:44

Witam.
Niedawno temu zasadzilem u siebie w domu Jalapeno, Habanero, Cayenne i coś tam innego.
Z tego co wiem to te rośliny nie należą jednak do najmniejszych odmian i jak tylko wróci pogoda to pewnie poleca na dwór.

Pytanie do was, jakie papryki z doświadczenia polecacie do domu?
Najlepiej nie za duże krzaczki, w miare latwe w uprawie i do tego dające trochę kopa <chili>
Avatar użytkownika
SkArthur

NOWY
 
Posty: 49
Images: 20
Dołączył(a): 31 sie 2017, o 17:45
Lokalizacja: Wroclaw
Papryki: Habanero, Jalapeno i dwie nijakie nazwane jako "Ostra papryka"

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Papryka do domu

Postprzez Adaśko » 6 wrz 2017, o 23:16

ogólnie to bardziej zwarte krzaki to c. chinense, z czego rozmiar krzaka zależy od tego jak go poprowadzisz (lst, topping, pruning).
W zimie bez boxa, to niestety nic Ci raczej nie wyrośnie
edit: *nie zaowocuje
Avatar użytkownika
Adaśko

NOWY
 
Posty: 26
Images: 11
Dołączył(a): 17 sie 2016, o 12:21
Papryki:

Re: Papryka do domu

Postprzez Mr. Ed » 6 wrz 2017, o 23:44

Jalapeno ma zdecydowanie za duże owoce na hodowlę domową. Potrzebuje dużo miejsca i podłoża.
Cayenne to chyba najbardziej bezproblemowa odmiana; jak masz nasłoneczniony parapet, to i w zimie zaowocuje. Ostrość i smak przeciętne, nadaje się głównie na susz.
Habanero w doniczkach rosną krępe i dają dobre, ostre plony. Ale w zimie owoców się nie doczekasz.
Siberian House Pepper jest podobno niewymagająca, ale osobiście nie miałem zbyt dobrych efektów.
Moje ulubione odmiany do doniczki: Beni Highlands, Royal Gold, Explosive Ember, Pimenta de la Puta Madre, większość odmian habanero, a z ostrzejszych - różne odmiany Fatalii. Zajrzyj do moich growlogów.
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: Papryka do domu

Postprzez Leif » 7 wrz 2017, o 03:44

Z odmian na parapet mogę polecić te które u mnie się fajnie sprawują i/lub nie rosną za duże:
- Black Pearl
- White Peruvian Habanero
- Explosive Ember
- Little Elf
- Aribibi Gussano
- Marbles (Wakacyjna Wisienka, Chili Holiday Cheer)
- Black Olive

Jeszcze innym maleństwem wartym zainteresowania jest Prairie Fire.
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Papryka do domu

Postprzez SkArthur » 7 wrz 2017, o 05:59

Tak sie obawiałem ze Jalapeno pewnie będą za duże. Ale byłem świadom tego jak teraz sialem że to raczej nauka przed sezonem i nie liczyłem na wielkie plony.

Ale z pewnością wezmę jakieś z tych odmian.
Gold Ember i Explosive Ember mi sie bardzo podobają i myślałem też o white habanero.
Zobaczymy co jeszcze.

A box moze jeszcze bedzie. A raczej pół-box bo pewnie parapet jakoś zabuduje (i tak stoją w nieużywanym pokoju)
Avatar użytkownika
SkArthur

NOWY
 
Posty: 49
Images: 20
Dołączył(a): 31 sie 2017, o 17:45
Lokalizacja: Wroclaw
Papryki: Habanero, Jalapeno i dwie nijakie nazwane jako "Ostra papryka"

Re: Papryka do domu

Postprzez Albin » 7 wrz 2017, o 19:16

Poleci ktoś jakieś łagodniejsze odmiany na parapet?
W marcu zasiałem cayene red i yellow (z 4 krzaków były może ze 4 owoce ale nie takie jak cayene na zdjęciach w Internecie do tego wszystkie czerwone, pewnie dostałem inne nasiona), jalapeno (duże krzaki ale też tylko 5-6 owoców na krzak), serrano (tu było dość sporo i fajna ostrość - nie za mocne nie za słabe, powiedział bym w sam raz).
3 krzaczki przeniesione w maju do gleby dały dużo owoców ale mam za mało czasu żeby jeździć to doglądać więc raczej zostaje tylko parapet.
Poza jednym jalapeno i serrano wszystkie rośliny strasznie podupadły więc raczej nie będę ich trzymał przez zimę a te dwa krzaki chyba przezimuję.

Poleci ktoś jakieś odmiany podobne do serrano na ostrość, które dadzą większe zbiory na parapecie niż 5 owoców? Mogą być trochę łagodniejsze lub trochę ostrzejsze ale nie chcę żadnych superhotów. Lubię trochę ostrzej zjeść a nie zdychać jak na niektórych filmikach w Internetcie :P
Avatar użytkownika
Albin

NOWY
 
Posty: 18
Dołączył(a): 27 lut 2017, o 21:51
Papryki:

Re: Papryka do domu

Postprzez Leif » 7 wrz 2017, o 19:28

Albin, spróbuj Explosive Embera. Moje po dłuższym czasie na krzaku zaczęły tracić na ostrości :( ale Tobie to może pasować.
Unikaj White Peruvian Habanero - jest piękne, cudne i wspaniałe, ale za ostre względem tego co preferujesz.
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Papryka do domu

Postprzez Michcio42 » 11 wrz 2017, o 06:43

A co sądzicie o bird's eye na parapet?
Avatar użytkownika
Michcio42

NOWY
 
Posty: 19
Images: 8
Dołączył(a): 25 lip 2017, o 15:52
Papryki:

Re: Papryka do domu

Postprzez Michcio42 » 11 wrz 2017, o 06:43

A co sądzicie o bird's eye na parapet?
Avatar użytkownika
Michcio42

NOWY
 
Posty: 19
Images: 8
Dołączył(a): 25 lip 2017, o 15:52
Papryki:

Re: Papryka do domu

Postprzez Leif » 12 wrz 2017, o 09:52

Michcio42 napisał(a):A co sądzicie o bird's eye na parapet?

Jak najbardziej. Tylko jakby rosło za duże to będzie trzeba przyciąć (choć pewnie da się poskromić rozmiarem donicy).
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości