Trening roślin? Czy na pewno na paprykę działa?

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Trening roślin? Czy na pewno na paprykę działa?

Postprzez thejerkoos » 22 sie 2017, o 07:50

Witam! <salut>

Kiedyś znalazłem artykuł, na forum traktującym o >>pewnej złej roślinie<<, dotyczący "trenowania roślin"
Później znalazłem na tym forum wątek o uprawie papryki (czemu tam był taki dział? nie mam pojęcia), gdzie czytałem że papryki można tak samo trenować (było kilka poradników, jeden mówił o ucięciu 80% stożka wzrostu, podobno wtedy tworzyło się 2 lub jak niektórzy mówią nawet 4-6 kolejnych stożków, inny mówił żeby główną łodygę obniżyć jak najniżej, byleby nie połamać rośliny, wtedy inna łodyga była tą główną i rosła grubsza, z większą ilością gałęzi. Wszystkie treningi robiono w fazie wzrostu)
Czy ktoś próbował tak robić swojej roślince? Czy działało? Czy roślinka dała większe plony?

POZDRAWIAM <chili>
Avatar użytkownika
thejerkoos

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 25 mar 2017, o 20:47
Papryki: jalapy, bulgarian carrot

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Trening roślin? Czy na pewno na paprykę działa?

Postprzez mih000 » 23 sie 2017, o 08:37

Z tego o co pytasz to metoda obcinania stożka wzrostu jest popularna wśród uprawiających papryki w donicach. Przycięcie stożka stymuluje roślinę do wypuszczania pędów bocznych i przez to tworzy się roślinę nieco niższą i bardzie zwartą, a jednocześnie z większą ilością głównych pędów na których mogą powstać zalążki owoców. Skutkiem tego jest (teoretycznie) większy plon niż przy zostawieniu rośliny 'samopas' w takim samym pojemniku i przy takim samym nawożeniu.
Co do plonu to nie wiem bo nie czytałem jakiś rzetelnych badań na ten temat, ale pokrój rośliny bez wątpienia się zmienia.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Trening roślin? Czy na pewno na paprykę działa?

Postprzez solymr » 23 sie 2017, o 09:04

W zeszłym roku przeprowadziłem eksperyment, w którym jedną roślinę przyciąłem (usunąłem stożek wzrostu) a drugą położyłem poziomo, by stosując tzw LST wymusić na roślinie wypuszczenie bocznych pędów. Niestety pewnego dnia zbyt wygiąłem roślinę i łodyga się złamała a tym samym eksperyment się zakończył bez znaczących wniosków.
Ale jedno co mogę powiedzieć, to w przypadku papryki najlepiej się sprawdza ucięcie stożka wzrostu w 100%, nowe stożki - pędy wyrastają wówczas z węzłów.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Trening roślin? Czy na pewno na paprykę działa?

Postprzez thejerkoos » 23 sie 2017, o 15:57

mih000 napisał(a): metoda obcinania stożka wzrostu jest popularna wśród uprawiających papryki w donicach.

Może głupie pytanie, ale czy w szklarni by działało coś takiego?
HEHE MATI MLEKIEM POPIJ XDDDDDDD :lol: :lol: :lol: <chili>
Avatar użytkownika
thejerkoos

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 25 mar 2017, o 20:47
Papryki: jalapy, bulgarian carrot

Re: Trening roślin? Czy na pewno na paprykę działa?

Postprzez mih000 » 23 sie 2017, o 17:02

Jeśli pytasz czy w gruncie pod folią to wg mnie nie ma to sensu bo jak wsadzasz roślinę w nowe medium to chcesz ograniczyć szok, który i tak już jest spowodowany przesadzaniem, jak dodasz do tego jeszcze ucinanie stożka to możesz mocno opóźnić sobie wzrost rośliny i przez to jej owocowanie. W gruncie chcesz ustabilizować korzenie rośliny i zwiększyć ich ilość jak najszybciej żeby w pełni sił zaczęła rodzić, poza tym pod folią masz dużo miejsca wertykalnie i możesz sobie pozwolić na wysoką roślinę bo to zwiększy ilość owoców.

Przy roślinach w donicy natomiast masz o wiele mniejszą ilość medium do zasilenia ew nawozem i przez to łatwiej po ucięciu stożka doprowadzić roślinę do momentu kwitnienia, no i najczęściej jak robisz to w donicach walczysz z każdym cm2 przez to chcesz mieć większy plon przy bardziej zwartej budowie. Tak jak pisałem - nie wiem ile jest prawdy w tym że po ucięciu stożka jest rzeczywiście więcej owoców finalnie...

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości

cron