Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimowanie

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimowanie

Postprzez box » 6 paź 2016, o 16:42

Siemka, chciałbym rozpocząć hodowlę ostrej papryki. Wiem, że jest już za późno na wysiew, ale otrzymałem od znajomego już wysianą paprykę i mam kilka pytań, jako że jestem wielkim laikiem.

1. Doniczka, którą otrzymałem, wygląda tak - czy to jest jedna rośłina, czy wiele i trzeba je rozdzielić do osobnych doniczek?
Obrazek

2. Jeśli trzeba to rozdzielić, to jak to zrobić w bezpieczny sposób? Są jakieś poradniki (dział na forum nie zawiera nic sensownego, same pytania) lub wskazówki ekspertów? Jakiej użyć ziemi?
3. Do jakiej temperatury powietrza można wystawiać roślinę na parapet?
4. Trzymając w domu, powinna być przy oknie, by mieć światło dzienne, ale czym doświetlać po zmroku i przez ile czasu?
5. Czy małe stworzonka widoczne na zdjęciach to mszyce? Jak je wytępić? Czy jeśli będę rozsadzał rośliny, czy mogę się ich pozbyć poprzez spłukiwanie wodą z liści i łodyg?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Z góry dzięki za odpowiedzi. Nie wiem też, jaka to jest odmiana, ale na pewno będę się chwalił postępami, może skuszę się na założenie swojego pierwszego growloga.
Avatar użytkownika
box

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 5 paź 2016, o 20:26
Lokalizacja: Mazowieckie
Papryki: Cayenne, sklepowa i jedna nieznana

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez ooryginall » 6 paź 2016, o 17:16

Najpierw jak najszybciej zwalcz tą mszycę. Można zrobić na szybko oprysk wody z mydłem lub zakupić mospilan.

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
ooryginall

ROZGADANY
 
Posty: 205
Dołączył(a): 20 kwi 2015, o 15:25
Lokalizacja: Oława k. Wrocławia
Pochwały: 5
Papryki: 21 odmian - sezon 2019

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez box » 6 paź 2016, o 17:18

Ok! W jakich proporcjach woda z mydłem?
Avatar użytkownika
box

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 5 paź 2016, o 20:26
Lokalizacja: Mazowieckie
Papryki: Cayenne, sklepowa i jedna nieznana

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez Borys » 6 paź 2016, o 20:02

Zależy od rodzaju mydła - szare, w płynie, ogrodnicze potasowe.
Ja daję 1-1,5 łyżeczki mydła w płynie do rąk na 500ml wody, ważne by nie zawierało silnych detergentów.

Żeby wybić mszyce co do do nogi, dodatkowo emulguję tym mydłem niepełną łyżeczkę oleju, a potem dolewam powoli ciepłej wody i wlewam do reszty i daję 0,5ml octu. Mszyce wybite a na powierzchni liści tworzy się coś w rodzaju wosku. (przepis znaleziony na necie).

Autor postu otrzymał pochwałę
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez box » 6 paź 2016, o 21:00

@Borys
Spryskałem wodą z mydłem w płynie w takich jak podałeś proporcjach, ale jeszcze przed przeczytaniem postu :D Nie chciałem przesadzić z mydłem i najwidoczniej dobrze zrobiłem, dzięki.
A ta druga mikstura to też do rozpylania? Ile tej wody ciepłej użyć?

-- 7 paź 2016, o 12:02 --

Woda z mydłem chyba pomogła - opryskałem dokładnie liście i łodygi, robactwa wcale nie widać, a przecież łaziło gromadkami po doniczce nawet. Dobry sposób! Tylko czy mydło nie zaszkodzi roślinie?
W takim razie, skoro mszyc już mam mniej (pewnie jeszcze jajeczka gdzieś tam są, więc walka będzie wieloetapowa), to co robić dalej z tą kępką?
Avatar użytkownika
box

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 5 paź 2016, o 20:26
Lokalizacja: Mazowieckie
Papryki: Cayenne, sklepowa i jedna nieznana

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez Borys » 7 paź 2016, o 12:24

Często wystarczy samo mydło z wodą, a te w płynie zawiera niekiedy dodatkowe składniki, wspomagające zapychanie drogi oddechowej mszycom.
Przykładowo ja mam mydło w płynie z olejkiem arganowym.

Ta "II mikstura" to ostateczność, gdy nic nie pomaga ;)
Podobna proporcja z wodą 4-6ml mydła i trochę mniejsza ilość oleju. Niekiedy trzeba dać więcej mydła, jeśli jest zbyt łagodne i widać jeszcze kropelki tłuszczu.
Z kolei w przypadku specjalnych emulgatorów, wiążących olej z wodą, jest odwrotna sytuacja, tego środka trzeba dać wielokrotnie mniej niż mydła względem oleju.
Profesjonaliści w tropikach na przykładzie oleju NEEM robią to tak:




box napisał(a):@Borys
Tylko czy mydło nie zaszkodzi roślinie?
W takim razie, skoro mszyc już mam mniej (pewnie jeszcze jajeczka gdzieś tam są, więc walka będzie wieloetapowa), to co robić dalej z tą kępką?


Nie powinno zaszkodzić, na wszelki wypadek możesz nabyć mydło potasowe w sklepie ogrodniczym dla świętego spokoju.

Gdyby to ode mnie zależało, pokryłbym liście tą "miksturą II" i poeksperymentował albo...
wywaliłbym do kosza :( i nabył nasiona jakiejś doniczkowej odmiany np. od naszych forumowych dealerów :)
Na początek poleciłbym Aribibi Gusano, habanero white i lemon drop. Ozdobne i bardzo smaczne.
Wszystko zależy czy masz nasiona sypnięte z jakiegoś cayanne/pepperoni z marketu (uprawa jej w takim zagęszczęniu jest bez sensu) czy jakaś typowo ozdobna.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez box » 7 paź 2016, o 14:28

Hmm... nie chcę wywalać do kosza, bo to prezent :) Papryka nie jest ozdobna, jest to już któreś z rzędu pokolenie (rodzina kolegi zbiera plon i wykorzystuje ponownie nasiona), choć kolega nie był w stanie podać nazwy odmiany.
Więc skoro uprawa w zagęszczeniu jest bez sensu, to warto porozsadzać do osobnych doniczek?
Avatar użytkownika
box

NOWY
 
Posty: 19
Dołączył(a): 5 paź 2016, o 20:26
Lokalizacja: Mazowieckie
Papryki: Cayenne, sklepowa i jedna nieznana

Re: Kilka pytań na początek - przesadzanie, szkodniki, zimow

Postprzez Borys » 7 paź 2016, o 15:21

Pikowanie jak najbardziej. Dopytaj się o zdjęcie papryki, by optymalnie dobrać rozmiar donicy, w zasadzie ~3l wystarczy na przezimowanie... o ile nic się nie wylęgnie.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości