,,Przezimowana" papryka

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez ch4 » 17 lut 2016, o 20:16

Bez problemu na parapecie bez doświetlania daje się przezimować większe jak i mniejsze papryki.
W tym roku kolejny raz zimowałem na oknie kilka papryk.
Jednej z nich praktycznie w ogóle nie przycinałem, stoi w 5,7l doniczce, ma ok. 1m szerokości i trzyma się naprawdę nieźle.
Jak tylko chwilę poświeci słońce, momentalnie wypuszcza dziesiątki pąków i nowych przyrostów.
Trzeba tylko zabrane do mieszkania rośliny dokładnie przez kilka tygodni oglądać, gdyż zwłaszcza późną jesienią łatwo jest przywlec mszycę, mączlika, wciornastka lub inne dziadostwo. A jak się nie zareaguje od razu, to później może być ciężko.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez ooryginall » 17 lut 2016, o 22:06

Potwierdzam również, że zimowanie papryk na parapecie jest mało problematyczne a przynosi wiele dobrego dla roślin. Sam zimowałem 3 papryki + 1 bonchi Habanero, papryki przycięte po sezonie i od niedawna zaczynają puszczać nowe pędy i nawet sporo pąków się pojawiło lecz z oczywistych względów odpadają. Na bonchi liście się trzymają i nawet nowe wyrastają.
Avatar użytkownika
ooryginall

ROZGADANY
 
Posty: 205
Dołączył(a): 20 kwi 2015, o 15:25
Lokalizacja: Oława k. Wrocławia
Pochwały: 5
Papryki: 21 odmian - sezon 2019

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez salceson » 8 mar 2016, o 00:20

Capsicum Chinense dość łatwo się zimuje. Sam przezimowałem cztery krzaki Trinidad Scorpion Moruga, wszystkie przeżyły i ładnie owocowały w drugim roku. W trzecim niestety już bardzo słabo.
Annumy to co innego, jak sama nazwa wskazuje to papryki jednoroczne chociaż niektórym podobno udało się je przezimować.
Avatar użytkownika
salceson

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 114
Dołączył(a): 12 lut 2012, o 21:23
Papryki:

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez ch4 » 8 mar 2016, o 19:59

Annuumy też dobrze zimują.
W ubiegłym roku miałem na zimę kilka Ex.Emberek i De Arbole.
Natomiast korzyść jest przede wszystkich z c.chinense głównie z uwagi na szybsze owocowanie (cc zwykle są dość późne i w naszym klimacie po prostu brakuje im czasu) oraz z uwagi na wielkość plonu. Tak zimowana roślina ma na starcie zupełnie inne warunki - dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, grube łodygi i bardzo szybko nabiera masy zielonej w przeciwieństwie do siewek, które rozpędzają się stosunkowo wolno.
Annumy zaś rosną i owocują na tyle szybko, że czasem po prostu nie warto chodzić wokół nich przez całą zimę, tylko wysiać nowe z nasion na nowy sezon.

Zimowane krzaki mają jeszcze jedną zaletę, są świetnymi dawcami do klonowania.
Przycięte i ukorzenione grube łodygi bardzo szybko się rozwijają i są świetną alternatywą do powiększenia liczby krzaków i praktycznie jedynym racjonalnym rozwiązaniem, gdy za późno jest już na wysiewanie z nasion.

Przycinanie papryk powoduje wypuszczanie całej masy nowych pędów, co prowadzi do silnego zagęszczenia się krzaka, a to akurat bardzo mi się podoba :D
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez iksik2 » 10 mar 2016, o 20:46

A ja zimowałem na oknie Lemon Dropa, Little Elfa i jeszcze jedną (ozdobna, nie pamiętam nazwy). Wszystkie przed zimą przyciąłem i zostawiłem na parapecie. Z Lemona już w tym roku zerwałem 4 papryczki (teraz znowu przyciąłem) natomiast Elf i ozdobna kwitną i owocują jak głupie (nie doświetlam).
Avatar użytkownika
iksik2

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Dołączył(a): 20 kwi 2014, o 11:20
Papryki:

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez ZepsutyBanan » 10 mar 2016, o 20:54

Czy, gdy papryki się zimuje, należy odciąć wszystkie liście i zostawić samo drzewko, czy pozostawić jakieś liście?
Avatar użytkownika
ZepsutyBanan

NOWY
 
Posty: 41
Dołączył(a): 2 sty 2016, o 17:13
Papryki: Habanero White, Piri Piri czerwone, Tepin Chili, Cherry Bomb, Bishop's Crown

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez iksik2 » 10 mar 2016, o 21:03

Ja zostawiłem po kilka liści, ale nie za dużo. W zimie krzaczki puściły nowe.
Avatar użytkownika
iksik2

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Dołączył(a): 20 kwi 2014, o 11:20
Papryki:

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez farogon » 27 mar 2016, o 19:47

Ja zimowałem 3 krzaki Habanero i 2 krzaki Bird's Eye. Obie na parapecie, bez żadnego przycinania, z cotygodniowym podlewaniem (bez nawozów). Rośliny zniosły to bardzo dobrze.
Przez większość zimy w ogóle nie dogrzewałem mieszkania - dobrze ocieplony blok, utrzymywała się temperatura około 18 stopni, co mi akurat odpowiada. W połowie stycznia zacząłem lekko grzać kaloryferami, ponieważ chciałem podnieść temperaturę do 22 stopni - wysiałem następne papryki, bałem się że przy 18 stopniach kiełkowanie zajmie wieczność. Wtedy właśnie zimowane krzaki zaczęły szybko zrzucać liście i ogólnie marnieć. Przypadek? Nie sądzę :)
Avatar użytkownika
farogon

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 87
Images: 69
Dołączył(a): 30 cze 2015, o 21:43
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 3
Papryki:

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez iksik2 » 28 mar 2016, o 06:41

Daj im teraz chwilę to może odbiją, mój Lemon Drop jak zerwałem w lutym owoce to zrzucił wszystkie liście. Teraz puszcza nowe.
Avatar użytkownika
iksik2

ŚWIEŻAK
 
Posty: 5
Dołączył(a): 20 kwi 2014, o 11:20
Papryki:

Re: ,,Przezimowana" papryka

Postprzez sylcia » 30 mar 2016, o 07:23

Rośliny zimą trzymam na parapetach płdn-zach. Reguły nie ma co do tych, którym uda się przeżyć do wiosny. Wydaje mi się, że to po części loteria oraz to, w jakiej kondycji były chili wcześniej. Generalnie kilka szt mi padło m.in. 3 letnia h. white i 3 letnia e. ember, zeszłoroczne l. elf 2/3 przezimowały. Według mnie najlepiej zimuje się krzaki na parapetach, gdzie światło jako tako dociera do rośliny. Pomimo minimalnego grzania kaloryferami, temperatura w oknie nie jest jakaś specjalnie wysoka i warunek 'uśpienia' chili jest zachowany ;)
Avatar użytkownika
sylcia

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 80
Images: 5
Dołączył(a): 19 mar 2013, o 10:11
Papryki: Habanero White, Habanero Red, Thai Chili, Cuban Black, Aji Lemon, E.Ember

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości