Bhut Jolokia - choroba liści

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez Koojav » 18 lip 2015, o 14:28

Witam,
mam problem z liściami na mojej Bhut Jolokii, część z nich wygląda w ten sposób:

Obrazek

Byłbym wdzięczny za doradzenie co to za choroba i jakich środków mogę użyć, żeby wyleczyć roślinę.
Avatar użytkownika
Koojav

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 lip 2015, o 14:18
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez wlodizw » 18 lip 2015, o 14:42

A przypadkiem to nie słońce wyjarało dziury jak się zrasza roślinę w ciągu dnia?
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez sic » 18 lip 2015, o 15:26

Miałem to samo kiedyś na jolce, najpierw czarne plamy a potem dziury... nie wiem co to jest ale u mnie pomogły nawozy więc możliwe że niedobór.

Tobie może też mogą pomóc bo sądząc bo kolorze liści to roślina trochę "głoduje" :)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez Koojav » 18 lip 2015, o 15:29

wlodizw napisał(a):A przypadkiem to nie słońce wyjarało dziury jak się zrasza roślinę w ciągu dnia?

Nie, oprócz dnia dzisiejszego roślina nigdy nie była zraszana w ciągu dnia. Plamy, w mniejszej ilości, pojawiły się jeszcze kiedy stała w mieszkaniu, a nie na tarasie.

-- 18 lip 2015, o 15:30 --

sic napisał(a):Miałem to samo kiedyś na jolce, najpierw czarne plamy a potem dziury... nie wiem co to jest ale u mnie pomogły nawozy więc możliwe że niedobór.

Tobie może też mogą pomóc bo sądząc bo kolorze liści to roślina trochę "głoduje" :)


Z polecenia innej osoby zakupiłem ostatnio nawóz 20/20/20 i zacząłem go wczoraj stosować - może w takim razie on pomoże.
Avatar użytkownika
Koojav

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 lip 2015, o 14:18
Papryki:

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez ch4 » 18 lip 2015, o 18:09

Koojav,
Twojej roślinie brakuje potasu.

Wskazany jest nawóz uzupełniający braki ze zwiększoną w stosunku do potrzeb papryki ilością potasu (np. MS do Pomidorów 9-9-27, którą możesz także użyć dolistnie).
Podany przez Ciebie nawóz 20-20-20 nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż na tym etapie (kwitnienie, owocowanie) papryka potrzebuje o ok. 2-3x więcej K (potasu) niż N (azotu).
Nawet jeżeli po zastosowaniu podanego przez Ciebie nawozu (20-20-20) niedobór potasu na chwilę zostanie zniwelowany, to szybko wzrośnie koncentracja azotu, a sądząc po kolorze młodych liści jest go u Ciebie aż nadto.
To z kolei w dalszej perspektywie spowoduje jeszcze większe nasilenie problemu, gdyż zablokowane zostanie pobieranie innych potrzebnych roślinie składników zbyt dużym zasoleniem gleby (w tym przypadku związkami azotu).
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez Koojav » 20 lip 2015, o 07:15

ch4 napisał(a):Koojav,
Twojej roślinie brakuje potasu.

Wskazany jest nawóz uzupełniający braki ze zwiększoną w stosunku do potrzeb papryki ilością potasu (np. MS do Pomidorów 9-9-27, którą możesz także użyć dolistnie).
Podany przez Ciebie nawóz 20-20-20 nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż na tym etapie (kwitnienie, owocowanie) papryka potrzebuje o ok. 2-3x więcej K (potasu) niż N (azotu).
Nawet jeżeli po zastosowaniu podanego przez Ciebie nawozu (20-20-20) niedobór potasu na chwilę zostanie zniwelowany, to szybko wzrośnie koncentracja azotu, a sądząc po kolorze młodych liści jest go u Ciebie aż nadto.
To z kolei w dalszej perspektywie spowoduje jeszcze większe nasilenie problemu, gdyż zablokowane zostanie pobieranie innych potrzebnych roślinie składników zbyt dużym zasoleniem gleby (w tym przypadku związkami azotu).


Nawóz 20-20-20 został zastosowany, ponieważ polecono mi go na problemy z kwitnieniem i owocowaniem. Po Twojej poradzie postanowiłem "odchamić się" w kwestii zapotrzebowania papryki na różne pierwiastki na różnych etapach rozwoju i wygląda na to, że masz rację z zapotrzebowaniem na potas. Dzisiaj zmienię nawóz na polecany albo na coś o podobnym składzie.
Avatar użytkownika
Koojav

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 lip 2015, o 14:18
Papryki:

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez Koojav » 29 lip 2015, o 12:09

UPDATE:
Zastosowałem się do porad i nawożę zarówno Bhut Jolokie jak i Carolina Reaper nawozem z duza zawartoscia Potasu. Bhut Jolokia nadal ma problem z liściem, ale zaczęła bardzo ładnie owocować. Zakładam, że ten liść już taki zostanie, aż odpadnie. Na Carolina Reaper pojawił się pierwszy owoc, a roślina wcześniej miała problem z odpadaniem kwiatów.

Wygląda na to, że forumowicze mieli rację i wszystkim papryczkom brakowało Potasu. Dziękuję za pomoc :)
Avatar użytkownika
Koojav

ŚWIEŻAK
 
Posty: 4
Dołączył(a): 18 lip 2015, o 14:18
Papryki:

Re: Bhut Jolokia - choroba liści

Postprzez ch4 » 29 lip 2015, o 18:31

Great <thumright>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości