kiełkujące nasiona ciemnieją

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Alex » 8 lut 2015, o 13:43

Witam,
w tym roku postanowiłam po raz pierwszy spróbować swoich sił w uprawie chili. I oto pojawił się pierwszy problem, którego rozwiązania nie potrafię doszukać się na forum. Niepokoi mnie ciemnienie nasion, a właściwie korzeni zarodkowych tuż po wykiełkowaniu. Wygląda to następująco:

8452

Nasiona dotarły do mnie 28.01, przez 24 godziny moczyły się w ciepłej wodzie z czosnkiem po czym trafiły do plastikowego pojemnika na wilgotne podłoże, przykryte folia spożywczą (oczywiście z dziurkami). Były odkrywane 1-2 razy dziennie w celu wymiany powietrza; średnia temperatura 30 stopni (26-33).

Większość nasion już wykiełkowało i szczęśliwie rośnie sobie w ziemi. Wyglądały przy tym znacznie bardziej przyzwoicie:

8454

Jak widać różnica jest ogromna... Czy ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem lub wie co może być przyczyną obecnego stanu rzeczy? Czy takie nasionka mają jeszcze szansę na przetrwanie? Zauważyłam, że ich rozwój wyhamował... Martwi mnie również, że nie wykiełkowało mi ani jedno nasiono Habanero Gold :cry: przy czym nasiona Habanero Red osiągnęły kiełkowalność 100%. Ruszą jeszcze?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,

Aleksandra

P.S. nasiona na pierwszym zdjęciu pochodzą z suszonej papryczki niewiadomej odmiany (taki eksperyment ;)) ale do tej pory wszystko było z nimi w porządku
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Connor6598 » 8 lut 2015, o 14:04

Według mnie wszystko jest ok ;) Wsadź je do ziemi, to będą rosły.
______________________________________________________________________________________________

Mój growlog: viewtopic.php?f=24&t=3761
Avatar użytkownika
Connor6598

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 51
Dołączył(a): 6 cze 2014, o 13:31
Papryki: Tak.

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez xlukaszox » 8 lut 2015, o 20:27

Wysadź jak najszybciej te zdrowe do ziemi bo widzę że najnormalniej w świecie mają korzeń ! Ziemia to ich miejsce ;) dbaj nie podlewaj aby do tego stopnia ze będzie błoto
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Turtle » 8 lut 2015, o 20:28

Wszystko jest Ok... poza tym, że powinny być już od 24h w ziemi :-]
1. od prawej na górze pierwszej foty ma odpowiedni rozmiar, nie powinno się dłużej czekać.
Avatar użytkownika
Turtle

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 458
Images: 2
Dołączył(a): 12 lut 2013, o 12:21
Lokalizacja: Pomorskie
Pochwały: 2
Papryki:

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Alex » 9 lut 2015, o 13:45

Wszystkie zdrowiej wyglądające nasiona trafiły do ziemi zaraz po wykonaniu zdjęcia. Wiem, że powinnam robić to na bieżąco, ale niestety niewiele czasu spędzam w domu... Ciągle zastanawia mnie dlaczego kiełki wyglądają tak kiepsko. Nawet maleństwa mają pociemniałe końcówki korzeni, więc chyba nie jest to kwestia "przetrzymania"? Może czegoś im brakuje? Chciałabym wiedzieć co jest nie tak żeby nie popełnić takiego błędu w przyszłości... Jakieś pomysły?
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Dziunia87 » 9 lut 2015, o 13:56

Może bakterie? Waciki namaczane były przegotowaną wodą czy kranowka?
Avatar użytkownika
Dziunia87

ROZGADANY
 
Posty: 390
Dołączył(a): 10 wrz 2014, o 22:08
Lokalizacja: Szczecin
Pochwały: 14
Papryki:

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Alex » 9 lut 2015, o 15:14

Woda była oczywiście przegotowana. Ale zastanawiam się teraz czy nie zaaplikowałam na wacik bakterii podczas pobierania wcześniej kiełkujących nasion... Pęseta była umyta, ale nie zdezynfekowana :roll: Czy narzędzia do takich "operacji" muszą być sterylnie czyste?

Pozostawiłam kilka najgorzej wyglądających kiełków do obserwacji. Przez trzy dni nie ruszyły ani o milimetr, przy czym po bliższych oględzinach sprawiają wrażenie jakby najnormalniej w świecie... zgniły :|
Avatar użytkownika
Alex

NOWY
 
Posty: 34
Images: 14
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 20:44
Lokalizacja: 50°27′01″N 18°59′21″E
Pochwały: 1
Papryki:

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Majonez » 10 lut 2015, o 00:17

Dorzucę swoje skromne zdanie w oparciu o dotychczasowe doświadczenia... Jedni moczą nasiona w przegotowanej wodzie ze źródeł alpejskich, z domieszką wody destylowanej, naparu z czosnku i innych egzorcyzmów, przenoszą nasiona sterylnymi narzędziami, o jakich chirurgom w szpitalach się nawet nie śniło... A ja idę na pałę... wrzucam nasiona do miski z kranówą, stawiam na kaloryfer (bezpośrednio), po 24-36h wrzucam do gleby, brudnymi i tłustymi paluchami bez dezynfekcji,deratyzacji i innych takich ;), Guess what? Kiełkują, rosną, owocują...Na wysiane do tej pory 36 nasion wzeszło 32... To papryka a nie Wasabi wiec nie ma co się stresować ;)

Pozdrawiam i powodzenia <thumright>
Majo
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez Connor6598 » 10 lut 2015, o 18:06

Majonezie, potwierdzam :D Też zawsze zalewałem kranówą, którą na dodatek mam dosyć twardą.
______________________________________________________________________________________________

Mój growlog: viewtopic.php?f=24&t=3761
Avatar użytkownika
Connor6598

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 84
Images: 51
Dołączył(a): 6 cze 2014, o 13:31
Papryki: Tak.

Re: kiełkujące nasiona ciemnieją

Postprzez ch4 » 10 lut 2015, o 19:42

Ja też zalewam kranówką, a niech się uodparniają :D
Dodatki do kranówki delikatnie zdezynfekują podkład i dość szybko się ulotnią zanim nasionko wykiełkuje.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości