1, 5, 10?

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

1, 5, 10?

Postprzez Majonez » 20 kwi 2014, o 17:43

Witam po dluuuugiej przerwie starych i nowych uzyszkodników forum (kilka dobrych miesięcy minęło odkąd dałem głos na forum/chacie). I nie operdzielając w bawełnę przechodzę do meritum. Sezon drugi rozpoczęty, z dużym opóźnieniem ale idziemy do przodu. I oczywiście u mnie bez problemów to się obejść nie może. Roślinki mają się dobrze, w tym roku zadbałem żeby się nie powyciągały zbytnio ale... Na początku maja wyjeżdżam do innego miasta, na co najmniej dwa miesiące i roślinki zostaną pod opieką osoby tylko je podlewającej (nie ma możliwości żeby je przesadziła). I tu moje pytanie. Planuje przesadzić je z kubków 200ml do... no właśnie czego? Są dwa wyjścia. Albo przesadzę do pociętych butelek (obj. 1-1,5l po pocięciu) albo od razu do wiaderek docelowych, czyli 5-10l. Co byście w tej sytuacji doradzili? Krzaki (o ile coś z tego będzie ;) ) będą przez cały sezon trzymane w warunkach indoor (słońce od 12-13 do wieczora). Odmiany to głownie: Bhut jolokia (mix kolorów), Naga Morich, Moruga Yellow, Raja Mirch, i kilka Rawitów, które trzymam z sentymentu, ale nie wyglądają za dobrze.
Jakie doniczki byście polecili dla poszczególnych odmian? Od razu walić do 5-10l czy póki co 1-1,5l, a w lipcu (pewnie w połowie) przesiadka do większych? Zdjęcia poglądowe załączam do postu (sorry za gównianą jakość ale dopiero ogarniam nowy tel) i liczę na konstruktywne porady :)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: 1, 5, 10?

Postprzez tomaszek » 20 kwi 2014, o 21:08

Według mnie wal do większych,spowolnieje wzrost wegetatywny ale dwa miesiące to dużo czasu a nie będziesz przesadzał kwitnących krzaczków i w związku z tym fundował im stresu co może przełożyć się na jakość zbiorów.
Nie zapomnij pouczyć osobę podlewającą o zasilaniu.
tomaszek

SPONSOR
MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 525
Images: 17
Dołączył(a): 26 sie 2012, o 09:49
Lokalizacja: mazowieckie
Pochwały: 47
Papryki: c.annum,c.chinense,c.baccatum.c.frutescens,frutescens itp... ;)

Re: Odp: 1, 5, 10?

Postprzez Veseyron » 20 kwi 2014, o 22:07

Z tego co mi wiadomo, to po przesadzeniu większość siły idzie w korzenie, więc część nadziemna spowalnia. Pozwala to jednak uniknąć potem spowolnienia wzrostu spowodowanego zbyt późnym przesadzeniem, na dodatek lepszy system korzeniowy oznacza lepszą absorbcję składników odżywczych i wody. W efekcie roślina nadrabia, może też sobie pozwolić na więcej owoców.
tl;dr version: Krótkofalowo duża donica spowalnia wzrost, długofalowo przyspiesza i zwiększa plony.


P.S. Jeśli boisz się, że osoba podlewająca spali krzaki zbyt dużą dawką nawozu, zainwestuj w biohumus, na dwa miesiące koszt około 50 zł jak obficie lejesz. Raz proste dawkowanie, dwa tego się praktycznie nie da przedawkować. Ekstremalnie można lać to prosto z butelki a krzaki przeżyją, po paru tygodniach mogą najwyżej sole zacząć wychodzić z gleby.
W badaniach wstępnie wyszła mi alergia na kapsaicynę. Dzięki Bogu, to tylko borelioza.
Avatar użytkownika
Veseyron

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 83
Images: 20
Dołączył(a): 28 wrz 2013, o 19:55
Papryki: Kiełkujące habanki

Re: 1, 5, 10?

Postprzez Majonez » 20 kwi 2014, o 23:19

@ tomaszek, @ Veseyron, dzieki za opinie, na pewno wezme pod uwage. Dalsze wskazowki oparte o doswiadczenia mile widziane :)
Avatar użytkownika
Majonez

ROZGADANY
 
Posty: 259
Images: 38
Dołączył(a): 27 mar 2013, o 12:00
Pochwały: 7
Highscores: 6
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości