w którym miejscu przyciąć roślinę?

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

w którym miejscu przyciąć roślinę?

Postprzez 4nita » 27 lut 2014, o 12:33

Witam,

mam paprykę Orange Habanero jak na załączonych zdjęciach. Posadzona w zeszłym roku. Zgodnie z powszechną wiedzą należałoby ją przyciąć, tylko nie bardzo wiem, w którym miejscu, tak, by zapewnić najlepszy rozwój rośliny i oczywiście plony. Papryka najpierw rozwidla się na dwie części, które następnie również rozdzielają się na dwie gałązki. Nie wiem w tej sytuacji, czy lepiej przyciąć przed, czy po rozwidleniu rośliny, a jeśli po, to lepiej po pierwszym, czy drugim? Na jednym ze zdjęć są pokazane te trzy różne opcje przycięcia rośliny. Chyba, że należałoby to zrobić jeszcze inaczej, to również proszę o informację.

Z informacji, które mogą mieć znaczenie: papryka od początku cierpi na przypadłość, która powoduje, że liście z czasem dostają ciemnych plamek, a w konsekwencji całe stają się "poplamione" i opadają.

Z góry dziękuję za wskazówki.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
4nita

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 13 lip 2013, o 17:43
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: w którym miejscu przyciąć roślinę?

Postprzez dami » 27 lut 2014, o 13:50

Osobiście wybrałbym opcję 2 lub 3 <thumright>
Avatar użytkownika
dami

NOWY
 
Posty: 49
Dołączył(a): 12 maja 2011, o 13:25
Papryki:

Re: w którym miejscu przyciąć roślinę?

Postprzez czlapik » 1 mar 2014, o 14:01

skoro roślina jest zdrowa to moim zdaniem bym nie przycinał bo zostaną ci same patyki, jak lubisz
Avatar użytkownika
czlapik

ROZGADANY
 
Posty: 292
Images: 127
Dołączył(a): 9 wrz 2012, o 15:18
Lokalizacja: Szczecin
Papryki:

Re: w którym miejscu przyciąć roślinę?

Postprzez xlukaszox » 1 mar 2014, o 14:03

Ludzie co wy robicie z rośliną zdrowa roślina a te przycinają :shock:
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: w którym miejscu przyciąć roślinę?

Postprzez Psyhe » 1 mar 2014, o 14:09

xlukaszox napisał(a):Ludzie co wy robicie z rośliną zdrowa roślina a te przycinają :shock:


Może chcą by się sobie ją "wymodelować" odpowiednio ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: w którym miejscu przyciąć roślinę?

Postprzez Syndi » 1 mar 2014, o 14:23

przycinałem różnie, oto moje doświadczenia - i prosze je traktować jako odczucia subiektywne (bazujemy na roślinie 1-no rocznej, bo starsze maja mocniej zdrewniałe łodygo i opcja "1" odpada).

1. Puści kilka nowych pędów dość nisko i nie będzie zbyt wybujała, na całkowicie nowych pędach ładnie zawiązują się owoce. Wada: istnieje małe ryzyko, że nie przezimuje.
2. puści kilka nowych pędów, ale rozwijać się będą tylko te najwyższe, szybko pójdzie do góry. Wada albo zaleta: roślina będzie mieć nowe dłuuugie pędy i trzeba będzie robić podpórki albo podcinać. Ogólnie nie polecam takiego cięcia. Spotkałem sie też z tym, ze po takim cięciu roślina nie dała owoców w kolejnym sezonie.
3. Puści pędy na końcach, jeszcze szybciej pójdzie do góry niż w opcji 2, ale też szybciej przestanie rosnąć, więc nowe pędy nie będą jakoś bardzo długie. Może być też tak, że jedną odnogę odetnie i nie będzie do niej puszczać soków - roślina będzie wtedy niesymetryczna.

Podsumowując:
Cięcie 1 - jeżeli zimujemy w niskich temperaturach - ok 10st. i liczymy się, że 10-20% roślin może umrzeć, ale w nowym sezonie cieszymy się ładnymi zbiorami z nowych pędów;
Cięcie 3 - jeżeli zimujemy w ciepłym mieszkaniu i pozwalamy już po cieciu na wypuszczanie nowych pędów, ale owoców będzie mniej bo roślina nie odpocznie.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

cron