Porady i pomoc z roslinkami

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Porady i pomoc z roslinkami

Postprzez rekinek » 28 maja 2013, o 13:27

Witam,
Jestem nowy na tym forum, jak również jestem nowym i niedoświadczonym hodowcą papryczek
Posiadam kilka odmian papryk które nabyłem na allegro (tak wiem mój błąd o którym dowiedziałem się niestety już za późno) Myślę jednak, że aż tak złej decyzji nie podjąłem, bo sprzedawca ma swój profil na fb i tam zamieszcza zdjęcia oraz opisy swoich roślin i jak do tej pory moje roślinki nie są identyczne więc myślę, że się nie zawiodę na tym sprzedawcy ;)
A więc przedstawię tutaj moich kilka roślin które są hodowane w domu na parapecie gdzie okno jest od strony zachodniej, wysadzane były jakoś na początku marca zostawiłem sobie praktycznie po 1 roślince z odmiany pozostałe sadzonki oddałem znajomym. Roślinki od czasu do czasu podlewane są wodą z biohumusem ale częściej były podlewane samą wodą.

Mam takie pytania:
1. Czy obrywać te pojawiające się pąki? na "piri piri" jest ich sporo na czubku i po jednym na "jamaica" i nieznanej mi roślince.
2. Jak widać roślinki stoją w jedną stroną skierowane do okna i wszystkie liście się tam kierują czy powinienem je co jakiś czas odwracać?
3. Przycinać liście? Jeśli tak to w których roślinkach i które czy te największe czy te od dołu?
4. Wiem, że doniczki powinny być co najmniej 5 litrowe, ale niestety nie zmieszczą mi się takie na parapecie czy roślinki dadzą sobie w tych doniczkach? (coś kolo 1,5 litra chyba są) Czy jednak będzie trzeba kombinować i ustawiać jakoś większe?
5. Myślę nad zrobieniem drzewka bonsai z tych papryk w przyszłym roku, które z tych najlepiej by się do tego nadawały?
6. Ogólne porady dotyczące moich roślin będą mile widziane ;)


Poniżej moje roślinki:

1. Piri Piri
ObrazekObrazek
Obrazek

2. Jamaica Hot Yellow
Obrazek
ObrazekObrazek

3. Naga Morich
ObrazekObrazek

4. Fatali
Obrazek
Obrazek

5. Chiltepin
ObrazekObrazek

6. Vietnamesse Tear Jerker
ObrazekObrazek

7. Nasionko niewiadomego pochodzenia ;)
ObrazekObrazek



wszystkie razem

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
rekinek

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 28 maja 2013, o 08:19
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Porady i pomoc z roslinkami

Postprzez karlos » 28 maja 2013, o 15:49

rekinek napisał(a):
Mam takie pytania:
1. Czy obrywać te pojawiające się pąki? na "piri piri" jest ich sporo na czubku i po jednym na "jamaica" i nieznanej mi roślince.
2. Jak widać roślinki stoją w jedną stroną skierowane do okna i wszystkie liście się tam kierują czy powinienem je co jakiś czas odwracać?
3. Przycinać liście? Jeśli tak to w których roślinkach i które czy te największe czy te od dołu?
4. Wiem, że doniczki powinny być co najmniej 5 litrowe, ale niestety nie zmieszczą mi się takie na parapecie czy roślinki dadzą sobie w tych doniczkach? (coś kolo 1,5 litra chyba są) Czy jednak będzie trzeba kombinować i ustawiać jakoś większe?
5. Myślę nad zrobieniem drzewka bonsai z tych papryk w przyszłym roku, które z tych najlepiej by się do tego nadawały?
6. Ogólne porady dotyczące moich roślin będą mile widziane ;)




Witaj na forum.
1. Tak, możesz obrywać. Proponuje obrywać pąku do połowy czerwca.
2. Możesz odwracać co jakiś czas.
3. Ja bym do połowy każdej rośliny poobrywał wszystkie liście. Ale jest to kwestia indywidualna.
4. Duża donica=duży system korzeniowy=dużo zawiązanych papryk. Dostosuj wielkość donic do warunków jakie masz w domu. Zdecydowałeś się na uprawę parapetową więc na duże zbiory nie licz ;)
5. Ciężko powiedzieć. Zaczekaj do końca sezonu i zostaw sobie to co ci się spodoba na bonchi.
6. Rośliny są ładne jak nie pierwszy kontakt z uprawą chili. Dużo czytaj, eksperymentuj. Zdobywaj własne doświadczenie które jest bezcenne <thumright>


powodzenia w dalszej uprawie i dużych zbiorów życzę <chili>
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości