Donice

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Re: Donice

Postprzez Justysia » 27 lip 2011, o 18:01

no cóż...to właśnie wyczytałam z wypowiedzi forumowych mędrców habanero forum:) dobrze, że obaliłeś naocznie ten mit <thumright>
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Donice

Postprzez Polishteam » 27 lip 2011, o 18:23

Nie stosuje się przeźroczystych donic do upraw hydro, aby w wodzie nie powstawały glony.
Avatar użytkownika
Polishteam

GOD OF CHILIHEAD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1180
Images: 451
Dołączył(a): 13 kwi 2011, o 10:18
Pochwały: 4
Highscores: 1
Papryki:

Re: Donice

Postprzez G-1 » 28 lip 2011, o 15:19

Musze powiedziec, ze u czesci papryk ktore byly w przezroczystych kubeczkach jeszcze, tez mialem troche glonow na sciankach. I to nie bylo hydro. Wlozylem potem te kubeczki do bialych kubeczkow i bylo troche lepiej, ale i tak niedlugo potem przesadzalem do wiekszych pojemnikow. Nie wiem jaki to ma wplyw na kondycje, ale jak ktos trzyma w przezroczystym to niech sie nie zdziwi, ze bedzie mial glony na scianach pojemnikow.
Avatar użytkownika
G-1

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 191
Images: 0
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:49
Lokalizacja: powiedzmy że Gdańsk
Papryki:

Re: Donice

Postprzez karlos » 28 lip 2011, o 17:29

No glony są niepożądane wiem to z własnego kaktusiarskiego doświadczenia... Kaktusy rosną bardzo wolno i często w czasie wysiewów nasion można się spotkać z glonami które są w stanie "udusić" delikatne siewki!


Przy paprykach glony raczej nie mają negatywnego wpływu (nie zaobserwowałem). Tym bardziej że znajdują się tylko na ściankach butelek/pojemników :)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Donice

Postprzez aldorn » 24 sie 2011, o 09:24

Wpływ wielkości donicy na wielkość papryki. Tu krzaczek z doniczki w której się wysiewało i papryczka z krzaka wsadzonego w grunt.
Donica mini.jpg

I ten sam gatunek w małej półtora litrowej donicy
Donica-horoba.jpg

W gruncie rosną znacznie większe.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Donice

Postprzez Belfegor » 24 sie 2011, o 15:33

O jeb... ale długi.
Belfegor
 

Re: Donice

Postprzez ch4 » 7 sty 2014, o 21:36

Witam,
odgrzeję nieco temat ;-)

Wpływ wielkości donic na wielkość krzaka oraz liczbę owoców ładnie demonstruje poniższy film.
Papryczki są tego samego gatunku, wysiane dokładnie w tym samym czasie, rosną w takich samych warunkach, a różnice widać gołym okiem



A na koniec coś niesamowitego - 2407 papryczek Dorset Naga z jednego jednorocznego (11 miesięcy) krzewu <thumright>
Doniczka, w której to coś rośnie ma "zaledwie" 160 litrów, więc jak widać wielkość ma jednak znaczenie :D




Zapewne jest tu trochę osób, takich jak ja, które poza parapetem i słonecznym balkonem nie mają działek, foliaków, czy szklarni przez co ich możliwości są mocno ograniczone i często sprowadzają się do kompromisów np. więcej sztuk, ale w mniejszych donicach, co być może nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem.

Może fajnie byłoby zebrać w tym wątku (lub też w encyklopedii) jakie wielkości krzewów danego gatunku i z jaką liczbę owoców w danym sezonie można w naszych warunkach uzyskać w donicy o określonej pojemności?
Lub odwrotnie, w jakiej minimalnej/zalecanej pojemności najlepiej prowadzić dane gatunki papryczek, by uzyskać zadowalające rezultaty.
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Donice

Postprzez Mario 35 » 12 sty 2014, o 20:13

Rozmawiałem z kwiaciarkami które powiedziały że otwór na spodzie donicy jest dość ważny. Że przez niego korzenie są (dotlenione) i nie gniją kiedy przelejemy wodą.
No i pytanie. Czy te otwory istotne są przy papryce?
Avatar użytkownika
Mario 35

NOWY
 
Posty: 18
Images: 10
Dołączył(a): 28 gru 2013, o 22:54
Lokalizacja: W-wa
Papryki: Habanero. W przyszłości;Chili Peqin,Bhut Jolokia.

Re: Donice

Postprzez grzesiek1008 » 12 sty 2014, o 21:13

pewnie że tak! bez tego prędzej czy później korzenie zgniją, a przynajmniej nie będą się prawidłowo rozwijać.
Kiedyś rozmawiałem z jednym doświadczonym ogrodnikiem i tłumaczył mi w ten sposób że, jak podlewamy to woda wypycha stare powietrze dołem, a gdy już spływa na dól lub wypływa otworem to zaciąga świeże powietrze od góry.
Powietrze jest potrzebne korzenią tak samo jak woda, dlatego stosujemy dodatki do gleby takie jak perlit które usprawniają cyrkulacje powietrza przez co przyczyniają do zdrowego rozwoju bryły korzeniowej, co za tym idzie całej rośliny
Avatar użytkownika
grzesiek1008

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 164
Images: 61
Dołączył(a): 28 kwi 2013, o 11:37
Lokalizacja: Opole
Pochwały: 1
Papryki:

Poprzednia strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości