Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Zjadłeś i co teraz....

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez Justysia » 12 maja 2013, o 09:27

Drętwienia czubków palców tak jak mrowienia skóry np głowy zdarzają się wielu osobom po zjedzeniu ostrej papryki. W sumie jest to podobne do reakcji stresowej/bólowej- adrenalina?kortyzol? jak jesteś mocno zdenerwowany to też można zauważyć taką reakcję. Raczej nie można tego kwalifikować do reakcji neurologicznych- wydaje mi się choć nie wczytywałam się dokładniej, że to reakcja związana z chwilowym zaburzeniem ukrwienia palców. Mogę się oczywiście mylić. Podobna do odczuć w chwili wyrzutu adrenaliny w sytuacjach stresowych- zresztą tu też mamy z nią do czynienia bo ból przecież wywołuje stres a ból to kapsa.

-- 12 maja 2013, o 10:28 --

Poza tym zauważ, że też jest jakaś tam zmienność osobnicza o jakiej pisano w.w. np niektórzy mają czkawkę a inni nie.
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez telep_lbn » 12 maja 2013, o 16:47

To w sumie nie ma raczej powodów do obaw, tak jak myślałem ;)
aczkolwiek niektóre reakcje organizmu bez kitu potężne...

A to uczucie palenia pod mostkiem (nie wiem czy to wątroba czy żołądek konkretnie), taki ból jakby ktoś nam tam kichy skręcał - występuje tylko przy spożyciu na czczo (nawet po oblizaniu palucha z chociażby MDI). To samo kiedyś miałem jak brałem spalacz tłuszczu z kapsaicyną i przyzwyczajony specyfiką takich środków wziąłem go przed śniadaniem :p
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez Justysia » 12 maja 2013, o 21:35

To odzew z żołądka- mamy go często plus dyspepsja (zgaga) która się pojawiają po tego typu jedzeniu. U niektórych ból jest tak silny i trwa długo że najlepszym wyjściem i ulgą jest zwymiotowanie. Lepiej przy bólu określić gdzie boli niż kusić się na określenie anatomii miejsca jeśli się nie jest pewnym (pokarm idzie przez żołądek a nie przez wątrobę- ta wydziela substancje pomocnicze gdy pokarm jest już w dwunastnicy). Tak czy siak błona śluzowa żołądka jest podrażniona. Przy zapaleniu błony śluzowej żołądka i ew.chorobie wrzodowej też są takie objawy, różnią się w kilku aspektach ale poniekąd można to porównać. Powinien pomóc jakiś ranigast a najlepiej inhibitor pompy protonowej (pantoprazol, omeprazol, lanzoprazol itd) zmniejszają one wydzielanie kwasu żołądkowego. Pamiętam ból po butch T... długi, mocny, pulsujący o stałym natężeniu minimalnym...Never ever:P Pzdr
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez telep_lbn » 13 maja 2013, o 20:43

Dzięki za fachową odpowiedź,
to już wszystko jasne ;)
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez sic » 4 cze 2013, o 17:52

telebinladen - uczucie palenia w okolicach mostka jest typowo zgagowo/refuksowe i niema nic wspólnego z chili chociaż może je wywoływać, po zjedzeniu czegoś fest ostrego ból bebechów jest zupełnie inny i przedewszystkim jest to bardziej ból niż palenie - przynajmniej u mnie ;)
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez Psyhe » 4 cze 2013, o 19:46

Sic tego dziwnego bardzo nieprzyjemnego ucisku w okolicach mostka doznałem tylko przy bhucie i przy mniej ostrzejszych ale już nie na taką skalę
Nie przypominam sobie żebym wcześniej miał po zjedzeniu czegokolwiek takie coś :)
Więc jak to nie ma nic wspólnego z chili ?
Obrazek
Avatar użytkownika
Psyhe

CHILIHEADMOD
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1809
Images: 99
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 16:57
Lokalizacja: U królowej na kolanach
Pochwały: 6
Highscores: 3
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez mundek » 17 wrz 2013, o 00:01

Justysia napisał(a):Pamiętam ból po butch T... długi, mocny, pulsujący o stałym natężeniu minimalnym...Never ever:P


Dzisiaj zjadłem Trinidad Scorpion Moruga, palenie w jamie ustnej/gardle to było nic... po 5 minutach, jak zaczął boleć żołądek, to położyło mnie na podłogę.

Jednak trzeba było zatrzymać się na 1M SHU :D
Avatar użytkownika
mundek

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 159
Images: 297
Dołączył(a): 20 cze 2012, o 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki: Annuum, Baccatum, Chinense, Frutescens, Pubescens

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez wolek68 » 17 wrz 2013, o 06:04

Czyżby to było częściowo moją zasługą? :D
Avatar użytkownika
wolek68

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 1855
Images: 11
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 06:48
Lokalizacja: Koszalin
Pochwały: 11
Papryki:

Odp: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez heartless » 17 wrz 2013, o 07:27

Wszystko trzeba robić z głową. Można jeść ostre potrawy i wydłubać sobie oko popijając je herbatą z nie wyjętą łyżeczką. :-D

Ten post został wytelefonowany ;-)
Avatar użytkownika
heartless

ROZGADANY
 
Posty: 218
Dołączył(a): 17 sty 2012, o 15:41
Papryki:

Re: Czy ostrym żarciem można sobie zrobić krzywdę?

Postprzez mundek » 17 wrz 2013, o 07:38

wolek68 napisał(a):Czyżby to było częściowo moją zasługą? :D
Oczywiście :D
Aż strach pomyśleć, co by działo się z kimś, kto nie jadł wcześniej Superhotów <chili>
Avatar użytkownika
mundek

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 159
Images: 297
Dołączył(a): 20 cze 2012, o 17:20
Lokalizacja: Gdańsk
Papryki: Annuum, Baccatum, Chinense, Frutescens, Pubescens

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gdy pali i piecze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron