Problem z jelitami

Zjadłeś i co teraz....

Problem z jelitami

Postprzez Warcloud » 31 sty 2013, o 12:06

Witam wszystkich forumowiczów!

Przygodę z ostrym żarciem zacząłem standardowo - od tabasco, po czasie potrafiłem popijać je prosto z buteleczki (jest wg mnie boskie!). Dodawałem je do wszystkiego i dlatego nie wystarczało go na długo a stosunek ceny do objętości pozostawiał sporo do życzenia.

Później w 'Galileo' zobaczyłem repotraż o pikantnych sosach. Wpisując nazwy niektórych z nich (na 100 pamiętam Vicious Viper) w wyszukiwarkę trafiłem na ostrakuchnia.pl
Kupiłem You Can't Handle..., a później wspomnianego Vipera. Uwielbiam ostre żarcie, ale pewna przypadłość sprawia że muszę je ograniczać. Do pieczenia w ustach się przyzwyczaiłem (to zresztą część fun'u związanego z pikantnym :D) i nawet do tzw. 'ognia z dupy' - mokry papier i jest ok.

Mój problem leży chyba w jelitach - dzień po spożyciu czegos naprawdę ostrego mam swego rodzaju biegunko-zatwardzenie. Przez pół dnia chce mi się...srać, ale jeśli cokolwiek to wychodzi z wielkim trudem. Sprawia mi to spory dyskomfort i dziwne uczucie w zoładku/jelitach, ogólnie czuję się wtedy źle. Na tyle źle, że ograniczam się do jedzenia pikantnych rzeczy tylko w weekendy, żeby ewentualnych cierpień doświadczać w domu (głównie na 'tronie'), a nie np. w pracy.

Moje pytanie: czy ktokolwiek z was doświadcza/ł podobnych dolegliwości? Może znacie sposoby jak im zapobiec albo chociaż zmniejszyć ich natężenie? Może trzeba jeść coś neutralizującego, albo coś jest nie tak z moją diętą? Będę bardzo wdzięczny za udzielenie jakiejś porady, polecenie jakiejś strony, artykułu albo tematu na tym lub innym forum. Zapatruje się na kolejny zakup z ostrej kichni ale za strachu celuje w produkty <100000 SHU...

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc!
Avatar użytkownika
Warcloud

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 31 sty 2013, o 11:04
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Problem z jelitami

Postprzez karlos » 31 sty 2013, o 12:18

Nie ma się nad czym rozpisywać. Ostre żarcie tobie nie służy.
Zmniejsz dawkę używanych sosów. Nie zawsze żarcie musi być piekielnie ostre, czasami pikantne potrawy lepiej smakują. Uważam, że kapsaicyna ukrywa smaki potrawy. Powinno być ok.
Lej o połowę mniej ;)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Problem z jelitami

Postprzez V3rtyX » 31 sty 2013, o 12:42

Niektore osoby sa poprostu bardziej wrazliwe na ostre jedzenie i maja pozniej problemy z jelitami. Niektore strony pisza, ze to jest spowodowane tym, ze kapsaicyna podraznia jelita. Podobnie jest ze skora. Niektorzy pokroja jalapeno i przez pol dnia maja podrazniona skore a inni pokroja bhuta, podrapia sie po jajach i nic nie beda mieli. Chyba nie da sie tego "wycwiczyc". Moze to jest spowodowane tym, ze w europejskiej diecie chili nie jest az tak waznym skladnikiem. nawet cieple poludniowe kraje ograniczaja sie do srednio pikantnych odmian.

Mozliwe, ze twoj organizm poprostu nie przyzwyczail sie do ostrego i po pewnym czasie bedziesz mogl normalnie jesc ostre. Jezeli nie to radze ograniczac kapsaicyne i do kazdego dania dodawac produkty ktore ja czesciowo neutralizuja jak pelne mleko, jogurt, lassi, lody, ryz itp
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Problem z jelitami

Postprzez aldorn » 31 sty 2013, o 13:05

Zdarza się, że jelita a szczególnie grube, może mocno reagować na zbyt duże ilości ostrego.
Avatar użytkownika
aldorn

ROZGADANY
 
Posty: 282
Images: 11
Dołączył(a): 23 lip 2011, o 13:39
Lokalizacja: Nysa
Papryki:

Re: Problem z jelitami

Postprzez G-1 » 31 sty 2013, o 16:06

A ja np. bardzo lubie sobie zjeść coś bardziej pikantnego i porządnie się potem wypróżnić. Trudności z tym nie mam po ostrym, wręcz przeciwnie, po tym jest tylko lżej. ;) Poza tym uważam że duża, mocna, gorąca, kawa działa znacznie bardziej przeczyszczająco. :lol:
Avatar użytkownika
G-1

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 191
Images: 0
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:49
Lokalizacja: powiedzmy że Gdańsk
Papryki:

Re: Problem z jelitami

Postprzez xlukaszox » 31 sty 2013, o 17:29

Dopiero się twój organizm przyzwyczaja do ostrego aby stopniowo zaczynaj z ostrością i jeszcze warto sprawdzić jak cię coś boli to wizyta u lekarza się kłania warto się przebadać, ale to tez może być zbyt zła dobrana dieta ;)
Avatar użytkownika
xlukaszox

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1217
Images: 280
Dołączył(a): 19 cze 2011, o 16:01
Lokalizacja: Ziemia Lubelska
Pochwały: 12
Papryki: http://www.hot-chili.com

Re: Problem z jelitami

Postprzez sic » 31 sty 2013, o 18:10

Urzekła mnie ta historia :]
Avatar użytkownika
sic

CHILIHEAD TEAM
CHILIHEAD
 
Posty: 714
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 17:32
Lokalizacja: Silesia
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Problem z jelitami

Postprzez wlodizw » 31 sty 2013, o 18:49

sic napisał(a):Urzekła mnie ta historia :]

Ja również miałem pompę. W pierwszym poście elegancka szczerość i szczegóły na temat problemów gastrycznych. :lol:
A ja od siebie powiem, że uwielbiam pieczenie jak papryka "żegna się z moim ciałem" i wręcz dziwnie się czuję jak idę na kibel i nie ma pieczenia. Za często jem na ostro i "palenie na wylocie" jest już tradycją.
trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid rządzi


Obrazek
Avatar użytkownika
wlodizw

VIP
VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2311
Images: 114
Dołączył(a): 19 kwi 2011, o 10:10
Lokalizacja: Łódź
Pochwały: 7
Papryki: lubię jeść i lubię jak mnie po nich piecze tu i tam...

Re: Problem z jelitami

Postprzez karlos » 31 sty 2013, o 19:31

wlodizw napisał(a):A ja od siebie powiem, że uwielbiam pieczenie jak papryka "żegna się z moim ciałem" i wręcz dziwnie się czuję jak idę na kibel i nie ma pieczenia. Za często jem na ostro i "palenie na wylocie" jest już tradycją.


Ale zdrowa ta kupka? :lol:
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Problem z jelitami

Postprzez G-1 » 31 sty 2013, o 20:48

Wlodi - człowiek rakieta. ;) Jeśli ktoś się boi srać po prapryce to mam jedna radę - przed pójściem na kibel zakładać kask. :lol: Ja też uważam że po kapsie wszystko jest tak jak być powinno. ;)
Avatar użytkownika
G-1

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 191
Images: 0
Dołączył(a): 8 maja 2011, o 20:49
Lokalizacja: powiedzmy że Gdańsk
Papryki:

Następna strona

Powrót do Gdy pali i piecze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron